На станції "Академік Вернадський" зафіксували рідкісне явище — снігові сувої

На станції "Академік Вернадський" зафіксували рідкісне явище — снігові сувої. Фото: Сергій Глотов / Національний антарктичний науковий центр

Українські вчені на антарктичній станції "Академік Вернадський" зафіксували рідкісне природне явище — сувої зі снігу.

Як пояснюють у Національному антарктичному науковому центрі, сувої зі снігу — це кількашарові згортки снігу, всередині яких зазвичай є порожнеча. Вони можуть бути як невеликими – від кількох сантиметрів у діаметрі, так і досить помітними – діаметром понад метр, нагадуючи тюки сіна на полі.

Зазначається, що це явище є досить рідкісним, зокрема й для Антарктики, хоча зустріти його можна не лише тут. Це пов'язано з тим, що для утворення снігових звитків потрібна низка погодних умов:

  • два різних шари снігу. Нижній – підмерзлий або вкритий льодовою кіркою, він буде неначе підкладка. Верхній – свіжий, пухкий та мокрий. Він має вкривати нижній, але не прилипати до нього;
  • температура повітря – близька до точки танення льоду (тобто дещо вище 0°С);
  • сила вітру має бути такою, щоб переміщати грудки снігу, але не руйнувати їх.

"Також для формування рулонів здебільшого потрібен схил – тоді вони легше згортаються. Необхідність збігу всіх цих досить специфічних умов якраз і робить снігові сувої унікальним явищем, яке нечасто побачиш", — додали у науковому центрі.

Що відомо про 28 Українську антарктичну експедицію

Вона розпочалась 18 березня 2023 року. 14 людей, зокрема 9 науковців, вирушили до Антарктиди з Києва. Вони працюватимуть на станції протягом року. Очолив команду геофізик Богдан Гаврилюк. Він їде зимувати в Антарктику вдесяте, це рекорд для УАЕ.

Серед учених — по троє на кожен напрям досліджень: біологія, метеорологія, геофізика. А також лікар, кухар, сисадмін, системний механік та дизеліст-електрик. Вперше за останні п'ять років експедиція складається тільки з чоловіків. На цей конкурс подавалися 5 жінок, торік було 19, але вони не подолали всі етапи конкурсного відбору.

Національний антарктичний науковий центр наголошував, що й в умовах повномасштабної війни потрібна безперервна робота української станції, адже результати досліджень від наших вчених в Антарктиці важливі для всього світу.