Російська армія знову замінувала Запорізьку АЕС

Прапор Міжнародного агентства з атомної енергії. Фото: МАГАТЕ

Російська армія знову замінувала окуповану нею Запорізьку АЕС.

Про це йдеться у звіті Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) 19 січня.

Зазначається, що вибухові пристрої розташовані між внутрішньою та зовнішньою огорожею навколо електростанції, що є несумісним зі стандартами безпеки, заявив керівник МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Торік у листопаді ЗАЕС була розмінована.

"Міни по периметру ЗАЕС, у буферній зоні між внутрішньою та зовнішньою огорожами об’єкта, які раніше були ідентифіковані групою МАГАТЕ та були вилучені в листопаді 2023 року, тепер знову на місці. Це зона обмеженого доступу, недоступна для робочого персоналу заводу. Генеральний директор Гроссі повторив, що наявність мін не відповідає нормам безпеки МАГАТЕ", — йдеться у звіті.

Гроссі також попередив, що російські окупанти на АЕС навряд чи проведуть цього року комплексний ремонт станції.

"Минулого тижня експерти МАГАТЕ обговорили з ЗАЕС технічне обслуговування станції та ознайомили його з планом високого рівня ремонту на 2024 рік для таких робіт, які є життєво важливими для ядерної безпеки. ЗАЕС поінформувала команду МАГАТЕ, що пріоритетом є проведення технічного обслуговування систем безпеки майданчика, а також важливі заходи, які не проводилися минулого року", — йдеться у звіті.

Річний план технічного обслуговування містить системи безпеки, дизель-генератори, блокові трансформатори та електричну розподільчу станцію 750 кВ.

Команда МАГАТЕ не отримала копію плану обслуговування для детального розгляду. Однак, з огляду обговорень та інформації, наданої групі, МАГАТЕ робить висновок, що ЗАЕС не буде впроваджувати комплексний план технічного обслуговування упродовж 2024 року.

"Добре налагоджений план технічного обслуговування та його своєчасне виконання є важливими для безпеки та захисту заводу", — сказав генеральний директор Гроссі.

Він додав, що це технічне обслуговування необхідно проводити для забезпечення ядерної безпеки, особливо у ситуації, коли шість реакторів були зупинені на тривалий період.

У МАГАТЕ наголосили: важливо, щоб фахівці знали про плани ремонту і мати можливість повністю оцінити ядерну безпеку на ЗАЕС.

Що відомо про присутність місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС

Міжнародне агентство з атомної енергії створили у 1957 році як структуру, яка мала запобігти розповсюдженню ядерної зброї та технології з її виготовлення. Іншою її функцією став контроль за мирним використанням атомної енергії у світі, зокрема створення стандартів ядерної безпеки.

Керівними органами МАГАТЕ є Секретаріат, Генеральна конференція та Рада керівників. Нині генеральним директором є аргентинець Рафаель Гроссі. Він має 6 заступників.

12 січня експертам агенції продовжували блокувати доступ до деяких енергоблоків Запорізької АЕС

3 січня у МАГАТЕ повідомили, що експертам не дали доступу до деяких залів енергоблоків Запорізької АЕС.

5 грудня На ЗАЕС відбулась чотирнадцята ротація місії МАГАТЕ. Про це повідомив Олександр Тарнавський, командувач ОСУВ "Таврія".

3 листопада пресслужба Державної інспекції ядерного регулювання України повідомила про успішно проведену чергову ротацію місії МАГАТЕ на тимчасово окупованій ЗАЕС. Це вже 14 група експертів Агенції від початку встановлення постійної моніторингової місії.

3 жовтня генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі повідомив про успішно проведену ротацію;

28 вересня Володимир Зеленський повідомив, що Україна ввійшла до Ради керуючих Міжнародного агентства з атомної енергії на 2023-2025 роки;

25 вересня Генеральна конференція МАГАТЕ затвердила призначення Рафаеля Гроссі генеральним директором агентства на наступні чотири роки, який починається на початку грудня 2023 року;

Під час одинадцятої ротації представників МАГАТЕ на ЗАЕС, українські сапери знешкодили п'ять російських протипіхотних мін на шляху місії;

2 вересня МАГАТЕ успішно провела одинадцяту ротацію групи експертів на Запорізькій АЕС;

2 березня 2023 року на Запорізькій атомній електростанції відбулася шоста ротація групи експертів МАГАТЕ;

4 листопада 2022 року на Запорізькій АЕС відбулася друга ротація експертів МАГАТЕ;

7 жовтня 2022 року МАГАТЕ вдвічі збільшує кількість своїх експертів на Запорізькій АЕС. Так, відбулася перша ротація. Відтоді на ЗАЕС присутні четверо представників МАГАТЕ;

1 вересня 2022 року місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.