100-річний оборонний альянс і 60 тисяч навчених бійців — Шаппс про співпрацю з Україною

Міністр оборони Великої Британії Грант Шаппс під час пресконференції, Лондон, 11 грудня 2023 року. Фото: AP/Kirsty Wigglesworth

Міністр оборони Великої Британії Грант Шаппс 15 січня деталізував дещо з угоди у сфері оборони між Україною та Великою Британією. До того ж уточнив, що Британія з початку війни з Росією вже підготувала 60 тисяч військових ЗСУ.

Про це Шаппс сказав на виступі про оборонні плани Сполученого Королівства.

Міністр почав свій виступ із того, що окреслив небезпеки ядерних держав: "Сьогодні до Росії та Китаю приєдналися нові ядерні і такі, що незабаром стануть ядерними державами. Північна Корея обіцяє розширити власний ядерний арсенал. А ще є Іран, який збагачує уран до 83,7% — рівня, який не має жодного цивільного застосування".

Росія для обстрілів України використовує іранські безпілотники і північнокорейські балістичні ракети, зазначив Шаппс.

Глава Міноборони не впевнений, що стратегія взаємного гарантованого знищення, яка зупиняла війни в минулому, зупинить їх і в майбутньому.

"Тож 2024 рік має стати переломним. Для України це буде рік, коли може вирішитися доля нації. Для світу це буде найдемократичніший рік в історії, коли майже половина населення планети прийде на вибори. А для Великої Британії це також має стати моментом, коли буде вирішено майбутнє нашої національної оборони", — говорив посадовець.

Про допомогу Україні

Грант Шаппс розповів про найсвіжіші дані про співпрацю з Україною у галузі оборони.

"Ми зібрали близько 10 країн, щоб допомогти Україні тренуватися тут, у Великій Британії, і сьогодні я можу оголосити, що за нашими програмами вже підготовлено понад 60 тисяч українських військовослужбовців з моменту початку вторгнення Росії в Україну в 2014 році", — зазначив міністр.

Він нагадав морську коаліцію з Норвегією для захисту України. З початку дії коаліції, від грудня 2023 року, до союзу приєдналися понад 20 країн-партнерів.

12 січня прем’єр-міністр Сполученого Королівства Ріші Сунак підписав із президентом України Володимиром Зеленським угоду у сфері безпеки між Україною та Великою Британією. Як уточнив 15 січня Шаппс, "це початок 100-річного альянсу, який ми будуємо з нашими українськими друзями. Він передбачає збільшення нашої військової підтримки до 2,5 мільярдів фунтів стерлінгів".

200 мільйонів фунтів із цих 2,5 млрд буде спрямовано на виробництво і закупівлю тисяч безпілотників, зокрема розвідувальних і ударних дронів дальнього радіуса дії.

"Тепер ми станемо найбільшим постачальником безпілотників, які будуть вироблятися тут, у Великій Британії, в тандемі з міжнародними партнерами, що допоможе посилити наші можливості безпілотних літальних апаратів і в нас удома", — підкреслює урядовець.

Нова угода з Україною — це "набагато більше", ніж гроші, підсумував міністр оборони Великої Британії Вона формалізує підтримку Королівства для України в усьому — від обміну розвідданими і кібербезпеки до медичної і військової підготовки.