Швеція збільшить виробництво 155-мм боєприпасів для України

Робітник виготовляє 155-мм артилерійські снаряди на боєприпасному заводі, штат Пенсильванія, США, 13 квітня 2023 р. . AP/Matt Rourke

Оборонно-промисловий комплекс Швеції збільшить виробництво артилерійських боєприпасів для України.

Це випливає з угоди, підписаної управлінням матеріального забезпечення оборони (FMV) Швеції з виробником боєприпасів Nammo.

Угода стосується інвестицій у збільшення потужностей з виробництва 155-мм артилерійських боєприпасів у Швеції. Заплановані інвестиції частково фінансуються шведською державою та частково Європейським Союзом.

Угода перетворюється на контракт за умови, що ЄС, у конкуренції з іншими проєктними пропозиціями, виділить кошти протягом першого кварталу 2024 року.

"Зараз ми робимо наступний важливий крок щодо прискорення інвестицій у виробничі потужності галузі. Таким чином, ми скорочуємо терміни постачання, збільшуємо можливості підтримки України та водночас зміцнюємо безпеку постачання артилерійських боєприпасів до Швеції та Скандинавії у довгостроковій перспективі", – розповів керівник оперативного відділу FMV Йонас Лоцне.

Ці інвестиції є третім кроком у масштабних зусиллях щодо збільшення виробництва артилерійських боєприпасів та забезпечення постійної підтримки України.

Робота відбувається в рамках Північного оборонного співробітництва Nordefco і очолюється FMV. З того часу Північні країни уклали договір про співпрацю та зробили замовлення боєприпасів для України.

Відомо, що у Швеції розташований завод із виробництва боєприпасів компанії Nammo, що належить Фінляндії та Норвегії.

Що відомо про постачання Україні боєприпасів

8 березня, під час зустрічі міністрів оборони ЄС у Стокгольмі Боррель представив три пропозиції щодо постачання боєприпасів Україні. На цій же неформальній зустрічі міністрів оборони ЄС, тодішній глава Міноборони України Олексій Резніков заявив, що Україні потрібен мільйон артилерійських снарядів, на закупівлю яких знадобиться чотири мільярди євро.

14 березня Рада ЄС збільшила фінансову стелю для Європейського фонду миру, з якого виділяються кошти для закупівлі зброї Україні. Йдеться 7,979 млрд євро до 2027 року, що має забезпечити покриття додаткових фінансових потреб. 15 лютого уряд США уклав оборонний контракт на суму понад 500 млн доларів на виробництво артилерійських боєприпасів для української армії. Канцлер ФРН Олаф Шольц також повідомив, що Німеччина збільшить виробництво боєприпасів для підтримки України.

20 березня міністри оборони та закордонних справ Євросоюзу погодили план спільної закупівлі боєприпасів, який передбачає постачання Україні мільйона снарядів.

23 березня лідери країн Європейського союзу схвалили спільну закупівлю боєприпасів для України, а також домовилися про постачання ракет, якщо буде потрібно.