З 20 грудня 2023 року запрацює Талліннський механізм, який є системою, створеною Естонією та її союзниками для посилення кіберпідтримки з боку країн-донорів України в цивільній сфері.
Про це йдеться у пресрелізі, який опубліковано на сайті Міністерства закордонних справ Естонії.
Зазначається, що основи Талліннського механізму були закладені на першій зустрічі країн-учасниць навесні цього року. За допомогою механізму потреби України систематизуються та об’єднуються з можливостями донорів, щоб підтримка різних країн створювала системне ціле, а Україна могла захистити себе в кіберсфері.
"Загарбницька війна Росії проти України відбувається не лише на звичайному полі бою. Однією з цілей Росії також є кіберспроможність України, як у військовій, так і в цивільній сферах, і тому важливо підтримувати кіберзахист України та здатність відновлювати та розвивати відповідну інфраструктуру", — заявив міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна.
На його переконання, російські кібератаки проти України продовжаться в осяжному майбутньому.
"Тому Талліннський механізм пропонує можливість посилити системну готовність та стійкість України до кібератак у довгостроковій перспективі", — сказав очільник естонського МЗС.
До механізму залучені топові компанії технологічного сектора та приватні підприємці з країн-донорів. Водночас за допомогою механізму можна надавати естонським компаніям інформацію як про найближчі, так і про довгострокові потреби. У 2024 році Естонія виділить Талліннському механізму 500 тисяч євро у межах бюджету співпраці в галузі розвитку.
Країнами-донорами Талліннського механізму є: Естонія, Нідерланди, Канада, Польща, Франція, Швеція, Німеччина, Данія, США та Велика Британія. Членами-спостерігачами Талліннського механізму є НАТО та Європейський Союз. До механізму також залучені естонський координатор у Києві, польський підрозділ підтримки у Варшаві та координаційна група, яка об’єднує представників України та всіх донорів. Механізм відкритий для нових учасників. Талліннський механізм працює паралельно з IT-коаліцією, яка займається українськими військовими кіберпитаннями.
13 грудня Україна, Естонія та Велика Британія підписали меморандум про цифрове співробітництво. Країни зможуть швидко й ефективно обмінюватися досвідом та реалізовувати спільні діджитал-проекти.