25 грудня вказується у церковних книгах як дата відзначення Різдва як у католиків, так і у православних. Щоправда, одні святкують за новим стилем Григоріанським календарем, а інші за старим, Юліанським. Церква підтримує святкування Різдва – 25 грудня, "коли того захочуть українці". Про це в ефірі Суспільного розповів очільник ПЦУ Епіфаній.
Різниця між Юліанським і Григоріанським календарем
Юліанський календар, заснований на спостереженнях за видимим рухом Сонця з неба, ввів у Стародавньому Римі Гай Юлій Цезар у 46 році до н. е. Його розробив олександрійський астроном Созіген на основі календаря Стародавнього Єгипту.
Коли Київська Русь у Х ст. прийняла християнство, разом із ним прийшов і юліанський календар. Однак середня тривалість року в юліанському календарі становить 365 діб та 6 годин (тобто на рік 365 днів, і в кожний четвертий рік додається додатковий день). Тоді як тривалість астрономічного сонячного року дорівнює 365 діб 5 годин 48 хвилин і 46 секунд. Тобто юліанський рік був довшим за астрономічний на 11 хвилин 14 секунд і, отже, відставав від реальної зміни років.
"Тому на середину XVI ст. вже виникла різниця у 10 діб", – розповідає історик Анатолій Войнаровський.
Це призвело до реформи календаря, яка була здійснена в 1582 році особливою комісією, створеної римським папою Григорієм XIII. Різницю прибрали, коли після 4 жовтня 1582 було наказано перейти відразу на 15 жовтня. Новий, реформований календар став називатися григоріанським.
У цьому календарі, на відміну від юліанського, завершальний рік століття, якщо він не ділиться на 400, не є високосним. Таким чином, григоріанський календар має кожні чотири століття на 3 високосні роки менше, ніж юліанський. Григоріанський календар зберіг назву місяців юліанського календаря, додатковий день у високосному році – 29 лютого та початок року – 1 січня.
Християни східного обряду перейти на Григоріанський тоді відмовились.
Коли відзначати Різдво
25 грудня — це не лише католицьке Різдво. Священник Спасо-Преображенського кафедрального собору ПЦУ у Вінниці Віталій Голоскевич зазначає, що народження Спасителя цього дня відзначають ще 10 помісних церков світу.
Православна церква України є п'ятою церквою, що відзначає Різдво за Юліанським календарем – 7 січня. Та про можливість перейти на Григоріанський і відзначати Різдво не 7 січня, а 25 грудня ще позаминулого року заговорив настоятель ПЦУ Епіфаній.
Читайте також: Церква — останній форпост Путіна в Україні. Інтерв'ю з предстоятелем ПЦУ митрополитом Епіфанієм
Астрономиня Марія Левченко зазначає, що 22 січня — день зимового сонцестояння, з 25 грудня день починає на хвилину збільшуватись.
"Тому християни й використали цей день (для святкування)", – зазначає вона.
Тоді як християни західного обряду спершу святкують Різдво, а вже згодом Новий рік — в Україні здебільшого навпаки.
"Є суперечності. Під час посту — служба за Новий рік, люди хочуть святкувати. Але це тиждень суворого посту", — говорить священник ПЦУ Віталій Голоскевич.
На все потрібен час, толерантність і поміркованість до кожної позиції, каже священник Вінницької єпархії УПЦ та диригент Назарій Давидовський. Перші кроки Українська держава в цьому напрямку вже зробила, зробивши святковими, вихідними не лише 7 січня, а й 25 грудня.
"Перемовини, повноцінний діалог, дискусія й аргументи", – каже священник.
Що відомо
- У грудні 2020 року голова ПЦУ митрополит Епіфаній заявив, що святкування Різдва Христового в один день 25 грудня в Україні можливе тоді, коли церква та віряни "дозріють" до такого рішення.
- Митрополит прогнозує, що більшість українців перейдуть на святкування Різдва за григоріанським календарем вже протягом найближчих 10 років.
- У грудні 2019 року митрополит Епіфаній заявляв Суспільному, що Православна церква не проти перенесення святкування Різдва з 7 січня на 25 грудня, проте таку ініціативу не підтримують українці.
- Згідно з опитуванням, найбільш улюбленим святом українців у новорічно-різдвяний період є Різдво – про це заявили 49% опитаних. Натомість найменше – 4% – люблять Старий Новий рік.
Читайте також
- Звідки взялись колядники на Різдво та до чого тут гімн Сонцю. Пояснює фольклористка
- Дідух, павук і кутя. Чому традиційне Різдво святкують зі збіжжям
- Від Миколая до Йордану. Що святкуватимуть і скільки відпочиватимуть українці взимку
Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.