ЄС погодив 12-й пакет санкцій проти РФ. Хто потрапив у "чорний список"

Важливо
Прапор ЄС над будівлею Європейського парламенту в Страсбурзі, Франція, 18 квітня 2023. AP/Jean-Francois Badias

Рада Європейського союзу ухвалила дванадцятий пакет економічних та індивідуальних обмежувальних заходів у зв'язку з продовженням війни Росії проти України.

Як зазначили у Раді ЄС, обмеження націлені на важливі сектори російської економіки, ускладнюють обхід санкцій ЄС і завдадуть "подальшого удару по здатності Путіна вести війну".

"У цьому 12-му пакеті ми пропонуємо потужний набір нових списків і економічних заходів, які ще більше послаблять російську військову машину. Наше повідомлення чітке, як я вже заявляв, коли очолював неформальну Раду із закордонних справ у Києві: ми залишаємось непохитними у своїй відданості Україні та продовжуватимемо підтримувати її боротьбу за свободу та суверенітет", — сказав високий представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.

Погоджений пакет включає такі заходи:

Алмази

ЄС накладає заборону на прямий чи непрямий імпорт, купівлю або перевезення алмазів з Росії. Ця заборона поширюється на алмази походженням з Росії, алмази, що експортуються з Росії, алмази, що прямують транзитом через Росію, і російські алмази, оброблені в третіх країнах.

Пряма заборона застосовується до непромислових природних і синтетичних діамантів, а також ювелірних виробів з діамантами, починаючи з 1 січня 2024 року. Крім того, непряма заборона на імпорт російських алмазів при їх обробці (тобто огранюванні та/або поліруванні) в третіх країнах, включаючи ювелірні вироби з використанням алмазів походженням з Росії, буде поступово вводитися з 1 березня 2024 року і завершиться до 1 вересня 2024 року.

Таке поетапне введення непрямих заборон на імпорт обґрунтоване необхідністю розгортання механізму відстеження, який уможливлює ефективні заходи правозастосування та мінімізує перебої на ринку ЄС.

Заборона реекспорту чутливих товарів до РФ

Сьогоднішнє рішення вимагає від експортерів ЄС контрактами заборонити реекспорт до Росії та реекспорт для використання в Росії особливо чутливих товарів і технологій під час продажу, постачання, передачі чи експорту до третіх країн, за винятком країн-партнерів.

Йдеться про заборонені предмети, які використовуються в російських військових системах, знайдених на полі бою в Україні або критичних для розробки, виробництва чи використання цих російських військових систем, а також авіаційних товарів і зброї.

Імпортно-експортний контроль та обмеження

Рада ЄС додала 29 нових організацій до списку тих, хто безпосередньо підтримує військово-промисловий комплекс Росії у її війні проти України. Вони підпадають під жорсткіші експортні обмеження щодо товарів і технологій подвійного використання, а також товарів і технологій, які можуть сприяти технологічному вдосконаленню російської оборони та сектор безпеки.

Деякі з цих 29 організацій належать до третіх країн, залучених до обходу торгових обмежень, або є російськими організаціями, залученими до розробки, виробництва та постачання постачанні електронних компонентів для російського військово-промислового комплексу.

Новий пакет санкцій розширює список заборонених товарів, які можуть сприяти технологічному вдосконаленню російського сектору оборони та безпеки, включаючи: хімічні речовини, літієві батареї, термостати, двигуни та серводвигуни постійного струму для безпілотних літальних апаратів, верстати та частини машин.

ЄС запровадив додаткові обмеження на імпорт товарів, які приносять значні доходи Росії, такі як чавун і шпігель (дзеркальний чавун), мідний дріт, алюмінієвий дріт, фольга, трубки та труби загальною вартістю 2,2 мільярда євро на рік. Вводиться нова заборона на імпорт зрідженого пропану (LPG) з 12-місячним перехідним періодом.

Рада вирішила запровадити деякі винятки з імпортних обмежень щодо предметів особистого користування, таких як предмети особистої гігієни або одяг, який носять мандрівники або який перебуває в їхньому багажі, а також для автомобілів, які мають дипломатичні номерні знаки для в’їзду до ЄС.

Крім того, щоб полегшити в’їзд до Союзу громадян ЄС, які проживають у Росії, країни-члени можуть дозволити в’їзд їхніх автомобілів за умови, що вони не продаються та використовуються суто для особистого користування.

Заходи контролю та запобігання обходу санкцій

Заборона на транзит, яка наразі застосовується до товарів і технологій подвійного призначення, що експортуються з ЄС до третіх країн через територію Росії, буде поширена на всі товари військового призначення.

З метою подальшого обмеження можливостей обходу, сьогоднішнє рішення включає заборону громадянам Росії володіти, контролювати або займати будь-які посади в керівних органах юридичних осіб, організацій або органів, що надають послуги з управління криптовалютними гаманцями, рахунками або зберіганням криптовалют російським громадянам і резидентам.

Крім того, наявна заборона на надання послуг буде поширена на надання програмного забезпечення для управління підприємствами та програмного забезпечення для промислового дизайну і виробництва.

ЄС також вводить вимоги щодо сповіщення для переказу коштів за межі ЄС будь-якою юридичною особою, заснованою в ЄС, яка належить або контролюється юридичною особою, заснованою в Росії, або російським громадянином або фізичною особою, яка проживає в Росії.

Обмеження ціни на нафту

Рада запроваджує жорсткіші правила відповідності, щоб підтримати впровадження обмеження цін на нафту та придушити обхід. Крім того, посилений механізм обміну інформацією дозволить краще ідентифікувати судна та організації, які здійснюють оманливі дії, такі як перевантаження з судна на судно для приховування походження або призначення вантажу та маніпуляції з AIS, під час транспортування російської нафти та нафтопродуктів.

Рада також вирішила запровадити правила сповіщення про продаж танкерів будь-якій третій країні, щоб зробити їх продаж та експорт прозорішими, зокрема у випадку вживаних танкерів, які можуть бути використані для обходу заборони на імпорт російської нафти або нафтопродуктів та обмеження цін G7.

Залізо та сталь

Сьогоднішнє рішення додає Швейцарію до переліку країн-партнерів, які застосовують комплекс обмежувальних заходів щодо імпорту заліза та сталі з Росії, а також комплекс заходів контролю за імпортом, які по суті еквівалентні заходам ЄС.

Воно також подовжує періоди згортання імпорту окремих видів металопродукції.

Індивідуальні санкції

Окрім економічних санкцій, Рада ЄС вирішила включити до списку значну кількість додаткових фізичних та юридичних осіб.

Як повідомляється на сайті ЄС, санкційний список збільшили на 61 фізичну особу. До нового пакета санкцій потрапили білоруські та російські військові та чиновники, які сприяли війні в Україні та захопленню територій. Там також опинились підприємства оборонної сфери та "приватні військові компанії".

У "чорному списку", зокрема, опинилися голова Алтаю Олег Хорохордін і Башкирії Радій Хабіров, 14 членів ЦВК РФ, син заступника голови Радбезу РФ Дмитра Медведєва Ілля, голова Мосміськдуми Олексій Шапошников, голова фонду "Захисники Вітчизни" Ганна Цівільова.

Під санкції потрапили російські телеканали "Царьград", "Спас" і ведуча медіахолдингу "Звезда" Ганна Шафран (Палюх).

Санкції запроваджено проти ПВК: "Андріївський хрест" (РПЦ), "Факел" і "Потік", які належать Газпрому, "Царські вовки" Дмитра Рогозіна, "Конвой" "голови" анексованого Криму Сергія Аксьонова, групи компаній "Редут".

Серед компаній у санкційному списку — "Спецмаш", "Челябінський тракторний завод", "Уралтрансмаш", "Пермський пороховий завод", "Оборонлогістика", "Ростехкомплект", "АльфаСтрахування", Росфінмоніторинг і його керівник Юрій Чиханчин, АТ "Коломенський завод", ОДК-Сатурн, ПАТ "ВАСО", ПАТ "Туполєв", низка компаній, що працюють у сфері IT та інформаційної безпеки.

Що кажуть в Україні та ЄС

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн привітала політичну домовленість щодо 12-го пакета санкцій проти РФ.

"Ми продовжуємо стояти з Україною, у всьому. Ми суворо припиняємо обхід і санкціонуємо більше товарів, у тому числі діаманти", — написала вона в Х.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль написав у Телеграм: "Тиск на Росію повинен системно продовжуватися. Щоб знекровити російську воєнну машину. Щоб агресор відчув ціну розв’язаної війни та дорого заплатив за страждання й руйнування, завдані Україні".

Ввечері 14 грудня кореспондент "Радіо Свобода" Рікард Йозвяк повідомляв, що країни-члени Європейського союзу погодили 12-й пакет санкцій проти Росії.