У ДПСУ розповіли деталі у змінах щодо прикордонного режиму

Ексклюзивно
Українські прикордонники. Ілюстративне фото: Держприкордонслужба України — Західний кордон/Facebook

Речник Державної прикордонної служби України (ДПСУ) Андрій Демченко заявив, що згідно зі змінами до прикордонного режиму, затвердженими нещодавно Кабміном, для перебування у прикордонній смузі завширшки 5 кілометрів від лінії державного кордону тепер необхідно мати дозвіл органу ДПСУ, який виконує завдання на відповідній ділянці.

Про це Андрій Демченко сказав в ефірі телемарафону "Єдині новини".

Він пояснив, що відповідно до законодавства, населені пункти та місця масового відпочинку людей не входять в прикордонну смугу.

"Якщо людина слідуватиме з-за меж прикордонної смуги до населеного пункту, то фактично їй не потрібно отримувати цей дозвіл. Але, якщо вона захоче залишити межі цього населеного пункту, сходити до лісу або ще щось, то такий дозвіл необхідно мати. Ще треба трохи часу, щоб унормувати всі документи, кожного державного органу, органів місцевої влади. Зі свого боку МВС має встановити, як визначив уряд, форму такого рішення про надання дозволу або відмову в наданні такого дозволу", — розповів Демченко.

За його словами, отримання дозволу також не стосується людей, які рухаються до державного кордону з метою перетину або від держкордону.

"Це також не стосується водіїв, які здійснюють дальні перевезення. І це не стосується людей, чия поїздка починається і закінчується за межами прикордонної смуги, тобто фактично вони використовують дорогу або залізницю для того, щоб проїхати до своїх місць призначення без зупинок, не виходячи з автомобіля. Це не також стосується правоохоронців та інших осіб, які визначені в урядовій постанові. Коли це повноцінно запрацює, прикордонники будуть перевіряти наявність такого дозволу у людей, які перебуватимуть у прикордонній смузі", — сказав речник ДПСУ.

Він додав, що отримання такого дозволу відбувається відповідно до закону "Про звернення громадян".

"Люди можуть звернутися як поштовим зв’язком, так і особисто, електронним зв'язком до органу охорони державного кордону. Тобто це прикордонні загони, в смузі місцевості якого вони планують перебувати. Потрібно надати паспортні дані — це стосується і фізичних і юридичних осіб. За дітей до 18 років таке звернення можуть подати батьки або законні представники. Юридичні особи мають надати документи, які підтверджують їхню діяльність, копію документів для чого їм перебувати прикордонній смузі: для виконання різного роду робіт", — сказав Демченко.

Речник ДПСУ каже, що після надання необхідних документів, протягом 10 діб прикордонний загін має їх вивчити, і вже потім повідомити заявнику щодо надання або відмови в наданні такого дозволу.

"Дозвіл може не надаватися або бути скасованим, якщо, наприклад, людина або юридична особа подають завідомо неправдиві дані. Наприклад, якщо іноземці мають заборону на в’їзд в Україну або ж порушують умови перебування на території України та інші визначені умови відмови, які прописані в українському законодавстві", — сказав Демченко.

7 грудня уряд ухвалив зміни до постанови "Про прикордонний режим", які регулюють підстави перебування в прикордонних смугах. Як пояснив представник Кабміну у Верховній раді Тарас Мельничук, зміни внесли на виконання закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту державного кордону України" від 24 лютого 2023 року.

Зміни передбачають спеціальний прикордонний режим та заборону вільного вʼїзду, перебування, проживання, пересування людей і провадження робіт, не повʼязаних з обороною чи охороною державного кордону, в межах земельних ділянок, які надано в постійне користування військовим частинам ДПСУ для будівництва, облаштування та утримання інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік та комунікацій. Рішення також визначає порядок видачі дозволів на вʼїзд, перебування, проживання, провадження робіт і пропуск до прикордонної смуги. Згідно з постановою "Про прикордонний режим", режим діє на смузі завширшки 5 кілометрів від лінії держкордону.