Рада ухвалила закон про незалежність САП, але не скасувала "правки Лозового"

Важливо
Фото: УНІАН

Верховна рада ухвалила законопроєкт №10060 про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу та інших законодавчих актів щодо посилення самостійності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Документ підтримали 298 депутатів, повідомив народний депутат від "Голосу" Ярослав Железняк.

"На жаль, але в законопроєкті тільки дуже частково скасовані деякі норми по "правках Лозового". Прийняття законопроєкту є однією з основних вимог МВФ та ЄС, а також послів G7. Правда позиція останніх щодо "правок Лозового" була проігнорована", — написав він.

Що кажуть антикорупціонери та правозахисники

ЦПК реєструє петицію до Президента України з вимогою скасувати "правки Лозового" в повному обсязі.

У центрі зазначили, що фінальну версію законопроєкту готував голова правоохоронного комітету, нардеп від Слуги Народу Сергій Іонушас.

"Таким кроком Іонушас фактично допомагає уникнути відповідальності підозрюваним або обвинуваченим у корупції у більш ніж 30 справах НАБУ і САП, включно з олігархом Ігорем Коломойським. Через "правки Лозового-Іонушаса" відповідальності уникають також "король контрабанди" Вадим Альперін та фігуранти першого епізоду справи "Роттердам+", у якому адвокатом Ахметова у 2020 році виступав заступник голови ОП Олег Татаров", — йдеться у повідомленні.

У Transparency International Ukraine схвалили прийняття закону про незалежність САП, однак зазначили, що народні депутати не врахували критичні рекомендації.

  • Скасування безумовного закриття справи судом за спливом строків розслідування, запроваджене "поправками Лозового".
  • Надання САП можливості клопотати про екстрадицію без залучення Офісу генпрокурора.
  • Надання керівнику САП змоги самостійно відкривати кримінальні справи щодо нардепів.

У ТІ закликали нардепів повернутися до цих питань вже найближчим часом.

Що цьому передувало

6 грудня Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності ухвалив версію законопроєкту про реформу САП (№ 10060), який не скасовує повністю "правки Лозового". У Центру протидії корупції зазначили, що закон дозволяє надалі безперешкодно закривати корупційні справи через маніпуляції зі строками.

"Депутати також проігнорували інші вимоги послів G7 щодо процесуальної автономії САП. Правоохоронний комітет Ради проігнорував вимогу надати керівнику САП повноваження підписувати запити щодо екстрадиції, утворювати спільні слідчі групи з правоохоронцями інших держав", – зазначили у ЦПК.

У Центрі наголосили, що депутати ігнорують вимогу скасувати саме норму закриття провадження через закінчення досудового розслідування, посилаючись на яку і розвалюють усі корупційні справи. Без скасування цієї норми всі інші зміни просто не мають жодного сенсу.

5 грудня посли G7 рекомендувати взяти за основу поточний проєкт реформи САП та скасувати "поправки Лозового".

"Посли G7 уважно стежать за реформою САП. Для зміцнення антикорупційних зусиль ми радимо взяти за основу поточний проєкт та скасувати "поправки Лозового", захистити юрисдикцію САП/НАБУ та дозволити САП запитувати екстрадицію + ініціювати розслідування проти парламентарів", — йдеться у повідомленні.

Які норми "правок Лозового" не скасовує законопроєкт

Як зазначили у ЦПК, законопроєкт частково скасовує норми "правок Лозового". При чому виключно в тій частині, яка не матиме суттєвого впливу на закриття поточних найрезонансніших корупційних справ.

Так, правоохоронний комітет пропонує лишити ключову норму "правок Лозового", п.10 ч.1 ст. 284 КПК, в якій зазначено, що підставою для закриття провадження після повідомлення особі про підозру є закінчення строку досудового розслідування.

"Саме за цим пунктом ВАКС закрив справи Роттердам+ та контрабандиста Альперіна. Під ризиком закриття перебувають ще десятки  справ ТОП-корупції і залишення в силі ключової підстави закриття дозволить і далі закривати провадження. Замість повного скасування всіх необхідних норм, депутати скасовують лише строки у справах до підозри", — зазначили у ЦПК.

Що таке "правки Лозового"

"Правки Лозового" отримали назву від прізвища народного депутата від Радикальної партії Ляшка, який їх запропонував. Вони набрали чинності 15 березня 2018 року.

"Поправки Лозового" зумовили такі зміни:

  • Ч. 1 ст. 284 КПК була доповнена п. 10, за яким підставою для закриття кримінального провадження стало закінчення строку досудового розслідування після повідомлення про підозру.
  • Змінено порядок продовження строку досудового розслідування. Якщо раніше продовжити строк до 6 та 12 місяців міг керівник органу прокуратури, то відтепер ці повноваження перейшли до слідчого судді.

10 квітня Transparency International Ukraine заявило, що поправки руйнують корупційні справи.

"У другій половині 2022 року перша інстанція Вищого антикорупційного суду закрила три кримінальні провадження НАБУ-САП з багатомільйонними ймовірними збитками державі. Ідеться про справи Укрзалізниці, братів Дубневичів та Ощадбанку. Підстава в усіх випадках однакова – закінчення строку розслідування", — зазначили у ТІ.