Обстріл журналістів на півдні Лівану: стріляли ізраїльським танковим снарядом — розслідування

Репортер на війні. Ілюстративне фото: Getty Images

Удар, внаслідок якого на півдні Лівану 13 жовтня загинув журналіст Reuters і були поранені шість інших, в тому числі двоє з AFP, був завданий танковим снарядом, який використовується тільки ізраїльською армією.

Про це свідчать результати розслідування Агентства Франс Прес (AFP), повідомляє агентство.

13 жовтня два послідовні удари були завдані по групі журналістів поблизу ліванського села Альма аш-Шааб, коли вони знімали транскордонні зіткнення між ізраїльською армією та озброєними групами на півдні Лівану. Журналіст Reuters Іссам Абдалла, якому було 37 років, загинув на місці. Ще двоє журналістів Reuters, двоє з Al Jazeera і двоє з AFP були поранені. Фотографу AFP 28-річній Крістіні Ассі пізніше ампутували ногу, і вона залишається в лікарні.

Розслідування тривало 7 тижнів. AFP провело його спільно з неурядовою організацією Airwars, яка розслідує напади на цивільне населення в конфліктних ситуаціях. Все вказує на танковий снаряд ізраїльської армії, наголошують розслідувачі.

Докази, що поєднують експертний аналіз боєприпасів, супутникові знімки, свідчення і відеозаписи, зняті до і під час атаки, вказують на три ключові висновки:

  1. Боєприпасом, від якого загинув Абдалла, був 120-мм танковий снаряд ізраїльського виробництва, стабілізований ребрами, який не використовується жодним іншим угрупуванням в регіоні.
  2. Удари були навмисними і цілеспрямованими. Вони були здійснені з інтервалом у 37 секунд один від одного і на відстані лише кількох метрів один від одного. Журналісти були чітко ідентифіковані як представники преси, які перебували далеко від будь-якої військової діяльності. Ізраїльська армія має широкі можливості повітряного спостереження в цьому районі.
  3. Удари, ймовірно, були завдані з південного сходу від позиції журналістів, очевидно, поблизу ізраїльського села Йордейх, де діяли ізраїльські танки.

Окремі розслідування правозахисних організацій Amnesty International та Human Rights Watch (HRW), кожне з яких включало перевірку та аналіз понад 100 відео- та фотоматеріалів, підтвердили висновки AFP щодо типу боєприпасів, використаних під час першого удару, та району, з якого він був здійснений.

HRW дійшли висновку, що ці удари були "очевидно, навмисними атаками на цивільних осіб, що є воєнним злочином", і що вони "повинні бути притягнуті до відповідальності або можуть бути притягнуті до відповідальності за воєнні злочини". Amnesty заявила, що удар був "ймовірно, прямим нападом на цивільних осіб, який має бути розслідуваний як воєнний злочин". Ліванська влада назвала атаку "навмисним вбивством" з боку ізраїльської армії.

Прем'єр-міністр Лівану Наджиб Мікаті заявив у четвер, 7 грудня, що його уряд "вживе всіх заходів, щоб включити" висновки розслідування "до скарги, поданої до Ради Безпеки ООН".

Після удару ізраїльський військовий речник заявив: "Ми дуже шкодуємо про смерть журналіста", додавши, що Ізраїль "розслідує" інцидент, не беручи на себе відповідальності.

Представник AFP Філ Четвінд заявив, що AFP дуже чітко дало зрозуміти, що буде використовувати всі судові шляхи, які вважає доречними і можливими, щоб домогтися справедливості для своїх журналістів Крістіни та Іссама. Він додав, що "абсолютно необхідно отримати відповіді від Ізраїлю".

"Як тільки цей інцидент стався, ми звернулися до Ізраїлю з проханням провести ретельне розслідування того, що саме сталося. Два місяці потому ми все ще чекаємо на відповіді", — сказав він.

Події 13 жовтня

Кореспонденти "Аль-Джазіри" Кармен Джухадар та Елі Брахья першими прибули на місце подій близько 16:30 після повідомлення про обстріли поблизу Альма аш-Шааб — ліванського села, відокремленого від ізраїльського міста Ханіта "блакитною лінією". Це демаркаційна лінія, контрольована ООН.

Через 30-40 хвилин до команди "Аль-Джазіри" приєдналися журналісти AFP Ділан Коллінз і Крістіна Ассі, а також журналісти Reuters Іссам Абдалла, Таер Аль-Судані і Махер Назех. Також була присутня команда ліванського телеканалу LBCI, яка розташувалася приблизно за 100 метрів від решти.

Журналісти почали знімати, коли сонце сідало, стоячи на невеликій дорозі на вершині пагорба. Це зафіксовано на відео, знятому Ассі з AFP на телефон і розміщеному в її акаунті в Instagram незабаром після 17:00. Всі вони були в шоломах і бронежилетах з написом "Преса" і стояли за камерами, розміщеними на видних місцях на штативах. На кадрах Ассі видно стовпи диму, що піднімаються з лісистих долин на південний схід і південний захід від Альма-аш-Шааб, що розташований приблизно за 1,2 км від кордону.

"Я був у прямому ефірі, щоб повідомити про ізраїльське бомбардування, і я щойно сказав, що з ліванського боку не було жодного ракетного вогню. Ми всі були на пагорбі, на відкритій місцевості, без жодних ракет чи військових об'єктів поблизу нас. Поруч з нами нічого не було", — сказав Джухадар в інтерв'ю AFP для Аль-Джазіри.

Протягом наступної години бомбардування посилилися. Щонайменше 20 ізраїльських ударів було завдано по південному Лівану, причому найближчий відбувся приблизно за кілометр від журналістів, згідно з аналізом AFP відеозаписів, отриманих від кількох ЗМІ.

На відеозаписах також видно гелікоптер на ізраїльському боці кордону, і чути, як принаймні один безпілотник пролітає на невеликій відстані від журналістів. Французький військовий експерт повідомив AFP, що ці тактичні дрони "літають низько і на повільній швидкості" і використовуються "як для спостереження, так і для наведення на ціль".

"Ми провели близько години, знімаючи віддалений стовп диму на південь від нас, а також деякі обмежені ізраїльські обстріли вздовж вершин пагорбів на південному сході. Незадовго до 18:00 ми повернули наші камери на захід, і раптом в нас влучили. Це сталося нізвідки", — розповів відеожурналіст AFP Ділан Коллінз.

Перший удар стався о 18:02. Він миттєво вбив Абдаллу і серйозно поранив Ассі. На відео AFP чути, як вона кричить: "Що сталося? Що сталося? Я не відчуваю ніг".

Автомобіль "Аль-Джазіри", в який влучив другий удар, був знищений вогнем. Тіло Іссама Абдалли, в якого безпосередньо влучив перший удар, викинуло в поле по інший бік кам'яної стіни, біля якої він стояв.

Знахідка 1: ізраїльський танковий снаряд

Великий фрагмент боєприпасу був зафільмований поруч з тілом Абдалли відразу після удару. Наступного дня місцевий житель, який не побажав називати своє ім'я, знайшов цей фрагмент і сфотографував місце події.

AFP і Airwars доручили проаналізувати ці фотографії шістьом експертам з озброєння, серед яких були колишні офіцери британської армії і досвідчені розслідувачі конфліктних зон. Усі погодилися, що це була частина 120-мм танкового снаряда з ребрами, який зазвичай використовується ізраїльською армією на танках "Меркава". За словами аналітиків, жодна інша військова група чи організація в регіоні не використовує цей тип боєприпасів.

Незалежні розслідування, проведені HRW та Amnesty International, дійшли однакових висновків, вказавши на використання 120-мм танкового снаряду ізраїльського виробництва.

Експерти визначили три можливі моделі ізраїльського виробництва, які мають однакове хвостове оперення і можуть використовуватися з танків "Меркава 3" і "Меркава 4".

Ліванська судова система має у своєму розпорядженні фрагменти з місця події і розпочала розслідування для встановлення точних обставин інциденту, але ще не оприлюднила своїх висновків. Проте, джерело в судовій системі і два ліванських військових джерела повідомили AFP, що вони встановили, що перший удар був завданий ізраїльським танковим вогнем, не надаючи подальших подробиць.

Висновок 2: вогонь вівся з Ізраїлю

Розслідування, проведене AFP і Airwars, виявило дві ізраїльські позиції, з яких були випущені снаряди в той день.

Під час ударів журналісти тримали свої камери спрямованими на південний захід, у бік бази поблизу ізраїльського міста Ханіта. Знімки, зроблені Коллінзом 45 секундами раніше, показують снаряд, що летить у повітрі, але прямує до віддаленої точки на ліванських пагорбах. На ближчому знімку, зробленому агентством Reuters, більш чітко видно, як танк вистрілив, а потім одразу ж змінив позицію за рослинністю.

На противагу цьому, снаряд, який влучив у журналістів, не видно і не чути на жодному з відеозаписів. Він влучив у журналістів збоку, а не спереду, на що вказують уламки стіни біля Абдалли. Вони розлетілися зі сходу на захід приблизно на 10 метрів. Військові експерти повідомили AFP, що спосіб розподілу уламків вказує на те, що удар був завданий зі сходу.

Ймовірним джерелом був район Джордейх на південному сході. Приблизно за 45 хвилин до цього відеокамера AFP була спрямована в цьому напрямку, і можна було почути звук щонайменше одного удару, за яким слідував шлейф диму, що піднімався з цієї позиції, вказуючи на присутність ізраїльського танка.

Два свідчення очевидців підтверджують цей напрямок вогню. Мешканець Алма аш-Шааб розповів AFP на умовах анонімності, що він бачив "дві прямі червоні лінії", схожі на "ракети", які, схоже, були випущені з південного сходу відразу після 18:00. Його розповідь підтвердив інший місцевий житель, який прийшов на допомогу журналістам після атаки.

Супутникові знімки того ранку і наступного дня, отримані AFP, показують присутність танків типу "Меркава" дуже близько до Джордейха. Хоча не вдалося точно визначити, який саме танк стріляв 13 жовтня, їхня геолокація збігається з траєкторією снаряда, що влучив у журналістів, як показано в реконструкції, зробленій компанією Airwars.

AFP не змогло отримати доступ до уламків від другого удару, який спричинив вибух двигуна автомобіля Al Jazeera, утворивши воронку. Пряме попадання в передню ліву частину автомобіля, яке розвернуло його на 90 градусів, свідчить про те, що снаряд прилетів з того ж напрямку, що і перший, тобто з південного сходу.

Наявні докази дозволяють з меншою впевненістю говорити про зброю, яка була використана для другого удару. Експерти кажуть, що це міг бути ще один танковий снаряд, або, можливо, удар з безпілотника чи навіть гелікоптера.

Висновок 3: цілеспрямовані удари

Всі експерти сходяться на думці, що обидва удари були завдані з різницею в 37 секунд, на відстані всього лише чотирьох або п'яти метрів, що виключає можливість випадкового влучання. Вони вважають, що удари були навмисно спрямовані в одну і ту ж ціль.

"Будь-хто, хто вважає, що це був нещасний випадок або помилка, повинен бути дуже переконливим", — сказав колишній європейський військовий офіцер, який десятиліттями працював над аналізом боєприпасів.
"Один снаряд явно влучив безпосередньо в оператора, а другий — в їхній автомобіль... Тому я думаю, що ми можемо відкинути [ідею] про те, що це був випадковий постріл або невдалий постріл", — додав Кобб-Сміт.

На його думку, ці люди були мішенню.

Пагорб був обраний журналістами не випадково. Його висота відкривала широкий оглядовий майданчик для спостереження за перестрілкою, а також була безпечним місцем, де їх можна було легко ідентифікувати як представників преси.

Свідчення кількох журналістів, підтверджені відеозаписами, чітко вказують на те, що протягом години, що передувала нападу, в безпосередній близькості не було жодної військової активності.

Експерти: журналістів не могли прийняти за військових

Розслідування мало на меті з'ясувати, чи могли журналістів прийняти за бойовиків однієї зі збройних груп, що діють у регіоні.

Експерт Кобб-Сміт сказав, що це малоймовірно, враховуючи "досконалість і можливості засобів спостереження ізраїльської армії".

Він додав, що журналісти "не діяли у військовому стилі". "Вони стояли на відкритій місцевості, у них були камери на штативах, вони працювали відкрито, тому виникає питання, чому проти них було застосовано зброю з такими можливостями".

Розслідування Amnesty встановило, що журналісти вжили всіх необхідних заходів для того, щоб ідентифікувати себе.

"Ізраїльські військові або знали, або повинні були знати, що ці семеро осіб були журналістами, і все ж вони обстріляли їх не один раз, а двічі, і тому Amnesty заявляє, що це, швидше за все, прямий напад на цивільних осіб і має бути розслідуваний як військовий злочин", —  сказала AFP заступниця регіонального директора Amnesty на Близькому Сході і в Північній Африці Айя Маджзуб.

У Human Rights Watch (HRW) заявили, що їхнє власне розслідування показало, що ці два удари були "очевидним навмисним нападом на цивільне населення, а згідно з міжнародним гуманітарним правом, усі сторони конфлікту зобов'язані завдавати ударів лише по військових, а не по цивільному населенню".

Розслідувачі не змогли встановити, яка саме військова частина причетна до нападу на журналістів

Розслідування AFP не змогло встановити, яка саме військова частина була причетна до цього нападу і на якому рівні командування віддався наказ стріляти. У цьому розслідуванні не розглядаються будь-які можливі мотиви, які могли спонукати ізраїльську армію навмисно обстріляти групу журналістів.

Окреме розслідування, опубліковане інформаційним агентством Reuters у четвер, 7 грудня, також вказує на ізраїльський танковий вогонь. Агентство Reuters співпрацювало з Нідерландською організацією прикладних наукових досліджень (TNO), незалежним інститутом, який тестує і аналізує зброю і боєприпаси. Лабораторія протестувала уламок, наданий Reuters, і встановила, що він належить до 120-мм танкового снаряда.

Станом на 6 грудня Комітет захисту журналістів повідомив, що з початку війни в Ізраїлі 7 жовтня загинули щонайменше 63 журналісти і працівники ЗМІ — в тому числі 56 палестинців, четверо ізраїльтян і троє ліванців.