Протест на кордоні. Становище водіїв, заблокованих у черзі, є драматичним — єврокомісарка

Фото: Omar Marques/Anadolu/Getty Images

Єврокомісарка з питань транспорту Адіна Велян заявила, що за низьких температур та без належних санітарно-гігієнічних умов, становище водіїв вантажівок, заблокованих на кордоні, є драматичним.

Про це посадовиця повідомила під час пресконференції у Брюсселі.

"Ми не можемо ігнорувати неймовірні труднощі, які переживають водії, від яких залежить наша економіка. Втрати для ланцюгів постачання в ЄС, включаючи Польщу та Україну, є значними", — зазначила Велян.

Єврокомісарка вказала, що європейські служби безпосередньо спілкувалися з протестувальниками та працюють з владою Польщі й України упродовж останніх тижнів, аби знайти прийнятні рішення в межах чинного законодавства.

"Зокрема ми запропонували список з 13 заходів, які, на думку Комісії, можуть бути швидко реалізовані та вирішать обґрунтовані занепокоєння, висловлені протестувальниками", — розповіла посадовиця.

Велян підкреслила, що не вірить, що держави-члени ЄС не визнають свою роль і відповідальність:

  • з одного боку, в розв'язанні цього питання;
  • з другого, у визнанні того факту, що є нова угода, яку потрібно захищати й забезпечувати її виконання;
  • з третього, у визнанні того факту, що ця угода погоджена Єврорадою, має чіткі рамки, обмежену лібералізацію, і якщо щось відбувається поза межами цієї угоди, то першочергова відповідальність за її вирішення лежить на національному органі влади.

"Тому пінг-понг між Україною та Єврокомісією — це несправедливо. Тим часом люди страждають, а наш зовнішній кордон ЄС стає заручником. Отже, ідея повернення до дозволів є неприйнятною", — наголосила єврокомісарка.

Посадовиця додала, що "твердо вирішила" захищати Угоду про лібералізацію перевезень між Україною та ЄС і продовжувати пояснювати її переваги як для європейського ринку, так і для України й Молдови.

"Я дуже сподіваюся, що влада країн-членів Європейського союзу серйозно поставиться до своїх обов'язків", — підсумувала Велян.

Раніше заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач заявив, що Україна виконала заходи стосовно розблокування кордону з Польщею, про які домовлялися під час тристоронніх зустрічей.

Що відомо про страйк польських перевізників

6 листопада, близько 14:00 за українським часом, польські перевізники почали блокувати рух вантажівок у пунктах пропуску "Краківець-Корчова", "Ягодин-Дорохуськ" та "Рава-Руська-Хребене".

Учасник страйку Томаш Борковський розповів, що до блокади долучились представники транспортних компаній. Вони вимагають, аби повернули дозволи на комерційні перевезення для України.

Протестувальники заявили, що не будуть блокувати рух для автобусів, легкових авто, а також вантажівок, які перевозять гуманітарну допомогу Україні, або тварин чи швидкопсувні вантажі.

Асоціація "Укравтопром" із посиланням на Міжнародну транспортну асоціацію України зазначила, що причина страйків — надмірна конкуренція після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та країнами ЄС.