ДНК-експертизи. Як миколаївські експерти встановлюють особи загиблих та зниклих безвісти на війні

Миколаївські судові експерти роблять майже втричі більше ДНК-експертиз, ніж до повномасштабного вторгнення. Окрім поточних заявок від слідчих поліції, фахівці працюють з наслідками воєнних злочинів, фрагментами тіл військових, рідними безвісти зниклих бійців.

Про сам процес експертиз розповіли кореспондентам Суспільного працівники науково-дослідному експертно-криміналістичному центру.

Для встановлення особи загиблого або зниклого на війні, експерти використовують різні біологічні матеріали, такі як кістки, зуби, кров, слина, волосся тощо.

"Отримуємо кістковий порошок після дослідження, який надалі відправиться на дослідження експертам", – розповідає судовий експерт Ростислав, який спеціальним інструментом робить кілька прорізів на кістці та збирає кістковий пил в пробірку.

Ростислав, судовий експерт. Фото: Олександр Гордієнко

Одночасно в приміщенні працює механічний подрібнювач. У ньому, в пил перетворюють людський зуб. У капсулу поміщають матеріал та металевий шар, який і подрібнює кісткові тканини.

"Процес цієї роботи займає трішки більше часу. Він трішки важчий. Тому що зуби потрібно попередньо зачистити, також висушити та процес сушки може займати до кількох годин. Після чого вони мають подрібнюватись. Сам процес подрібнення займає від 1 до 2 хвилин", – каже Ростислав.

За словами начальника Миколаївського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру Сергія Лозового, збільшилось навантаження на відділ молекулярно-генетичних досліджень майже в три рази.

"Проводиться ідентифікація безвісти зниклих осіб та загальної кримінальної спрямованості. Керівництвом МВС Міністерство внутрішніх справвизначено пріоритетний напрямок встановлення та ідентифікація безвісти зниклих осіб. На сьогодні експерти працюють понаднормово та у вихідні дні", – розповідає він.

Сергій Лозовий, директор Миколаївського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру. Фото: Олександр Гордієнко

Отримавши підготовлений матеріал для досліджень, наступні етапи експертизи такі:

"Проводиться процедура виділення ядерної ДНК. Надалі ампліфікації, тобто копіювання ділянок, які будуть підлягати дослідженню. І далі вже капілярний електрофорезКапілярний електрофорез - це метод аналізу, який використовує електричне поле для розділення та аналізу молекул (найчастіше нуклеїнових кислот, білків, пептидів або інших хімічних речовин) за їхніми розмірами та зарядами.. Після чого ми вже аналізуємо результати. Отримуємо повноцінний ДНК-профільДНК-профіль - абсолютно унікальний набір нуклеотидних послідовностей, який є у кожної людини., який поміщається до центрального обліку генетичних ознак людини з метою перевірки людини на збіг", – пояснює завідувачка відділу біологічних досліджень та обліку Юлія Грицієнко.

На першому етапі дослідження, є різні способи виділення ДНКДезоксирибонуклеїнова кислота — один із двох типів природних нуклеїнових кислот. Основна роль в клітинах — довготривале зберігання інформації про структуру РНК і білків..

ЧелексСпосіб виділення ДНК., автоматичний. Автоматичний він за допомогою магнітних частинок, допомагає нам очистити дуже добре ДНК. Ось зараз один з методів ми використовуємо. Також є челекс, ми вручну все капаємо", – розповідає судова експертка Ілона.

Дуже важливий етап, тому що від нього залежить проведення наступних етапів. Оскільки нам треба виділити, очистити ДНК, щоб було з чим нам працювати.
Ілон, судова експертка. Фото: Олександр Гордієнко

Наступний етап – підготовка до ампліфікації.Ампліфікація — це важливий метод у біології, генетиці та молекулярній біології, що дозволяє збільшити кількість специфічної ДНК або РНК для подальших досліджень.

"Експертом проводиться рознесення вже отриманих виділених розчинів ДНК. Які надалі будуть підлягати, скажімо так, копіюванню фрагментів", – каже Юлія Грицієнко.

Вона говорить, що сучасне обладнання та наявність відповідного програмного забезпечення сприятливо впливають на результати експертизи.

“За допомогою спеціальних програм відбувається так зване зчитування інформації та будується спеціальний графік. Який має числові значення і відповідно вже до нього ми проводимо аналіз", – пояснює вона.

Тобто отримується ДНК-профіль.

"Ми вже формуємо висновок експерта і далі ДНК-картку поміщати до ЦОГОЛЦентральний облік генетичних ознак людини. Відповідно далі проходить перевірка на предмет встановлення збігу щодо спорідненості та повідомляється вже в спеціальні органи, які займаються рештками. Тривалість експертизи різна", — говорить Юлія Грицієнко.

Юлія Грицієнко, завідувачка відділу біологічних досліджень та обліку. Фото: Олександр Гордієнко

Також завідувачка відділу зазначає, що швидкість дослідження залежить від самого стану біологічного матеріалу. І не завжди вдається отримати повний ДНК-профіль, який придатний для аналізу з першого разу.

"Інколи для отримання ДНК-профілю деякі етапи експертиз доводиться повторювати до 10 разів", — розповіла Юлія Грицієнко.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.