Кліматичний саміт ООН заснував фонд допомоги бідним країнам, які постраждали від катастроф

Люди йдуть на місце проведення кліматичного саміту ООН COP28, Дубаї, ОАЕ, 30 листопада 2023 року. Фото: AP Photo/Peter Dejong

30 листопада, у перший день двотижневої конференції COP28 (Кліматичного саміту ООН), учасники ухвалили рішення — створять фонд для допомоги бідним країнам у подоланні кліматичних катастроф.

Про створення фонду повідомили в ООН.

"Я вітаю рішення, прийняте під час відкриття COP28 щодо введення в дію нового Фонду збитків і збитків — важливого інструменту для забезпечення кліматичної справедливості", — прокоментував подію генсек ООН Антоніу Гутерреш.

Голова конференції COP28 Султан Ахмед аль-Джабер, виконавчий директор нафтової компанії ОАЕ, заявив, що фонд уже назбирав близько 420 млн доларів.

Як повідомляє Reurets, у фонд вклалися такі країни:

  • ОАЕ — $100 млн;
  • Велика Британія — $51 млн;
  • США — $17,5 млн;
  • Японія — $10 млн;
  • Німеччина — $100 млн;
  • інші країни Європейського Союзу — $145,39 млн.

Як повідомив у своєму X комісар Євросоюзу з питань клімату Вопке Хоекстра, загалом ЄС передасть у фонд для вразливих країн 225 млн доларів (це вже включно з донатом від Німеччини).

Як пише The New York Times, це рішення є проривом в одній із найтриваліших суперечок у кліматичних переговорах ООН: чи зобов’язані індустріально розвинені країни, чий високий рівень викидів парникових газів небезпечно нагріває планету, виплачувати компенсацію бідним країнам, які найменш підготовлені для боротьби з кліматичними катаклізмами?

Країни офіційно затвердять проєкт про фонд наприкінці саміту — 12 грудня.

В ОАЕ у четвер, 30 листопада, розпочала роботу Конференція ООН зі зміни клімату COP28.  Участь у глобальному кліматичному саміті, який триватиме у Дубаї до 12 грудня, візьмуть лідери багатьох країн.

На заході генсек Організації Об'єднаних Націй Антоніу Гутерреш заявив, що 2023 рік стане найспекотнішим роком в історії людства.

Раніше в ООН проаналізували діяльність країн для виконання Паризької кліматичної угоди. Кажуть. що до 2030 року викиди вуглецю будуть на 2% нижче рівня 2019 року, тоді як план був — знизити забруднення на 43%.