На Тернопільщині представників московського патріархату виселили з собору

Правоохоронці біля собору в Кременці. Фото: Суспільне Тернопіль

Виконавча служба примусово повертає Миколаївський собор, що в Кременці, у власність держави. Після відмови представників Української православної церкви московського патріархату добровільно покинути приміщення, сьогодні, 30 листопада, в собор прийшли судові виконавці та поліцейські.

Про це Суспільному повідомив виконувач обов’язків директора Кременецько-Почаївського історико-архітектурного заповідника Василь Ільчишин.

Нагадаємо, договір безоплатної оренди Михайлівського собору УПМ (МП) закінчився у лютому цього року. Представники московського патріархату, попри рішення суду покинути споруду, цього не робили.

"Дійсно в приміщеннях перебували люди, поліцейські з психологами, з поліцією діалогу поспілкувалися із цими людьми, викликали педагогів, батьків і дали можливість виїхати, зібрати свої речі, все було цивілізовано. Нікого ні до чого не примушували, ніхто фізичної сили не застосовував. Поспілкувалися, надали автотранспорт, приміщення, куди переїхали люди", — розповів начальник Нацполіції області Сергій Зюбаненко.

Сергій Зюбаненко. Фото: Суспільне Тернопіль

У соборі працівники Кременецько-Почаївського історико-архітектурного заповідника проводять інвентаризацію. Описують, в якому стані перебуває майно в соборі з келіями XVI-XVII століть.

"Невідомо, скільки часу і який був температуро-вологісний режим. Це все впливає на стан цього майна, на дерев’яні елементи, на іконостас, на ікони, на фарби, на фрески. Ми бачимо, якщо центральна частина храму більш-менш доброму стані, то бокові нефи, вони або в задовільному або в незадовільному стані. І, як ми тільки що бачили, ікони руйнуються через недотримання температуро-вологісного режиму", — каже Василь Ільчишин.

Стіни собору. Фото: Суспільне Тернопіль

За його словами, деяких ікон та картин в храмі немає.

"Порожні стіни в деяких частинах пам’ятки. Відповідно до тих списків, які в нас є, і є поспорт пам’ятки. Робимо звірку майна і будемо складати відповідний акт і давати належну оцінку цим діям".

Місця, де висіли ікони. Фото: Суспільне Тернопіль

Заступник директора Кременецько-Почаївського заповідника Ігор Деревінський розповів, 15 червня цього року господарський суд ухвалив рішення повернути Миколаївський собор з келіями заповіднику. Тоді представники московського патріархату подали апеляцію.

"Західним апеляційним господарським судом 2 жовтня 2023 року було залишено в силі рішення Тернопільського господарського суду. На даний момент ця дія проводиться. Повертаємо майно до заповідника, тому що заповідник є балансоутримувачем та передано в управління пам’яток архітектури національного значення Миколаївський собор з келіями".

Ігор Деревінський. Фото: Суспільне Тернопіль

Чому представники московського патріархату не виконували рішення суду — не виселялися з собору, Суспільне запитало в духівників поблизу храму.

"Ми не повідомлені конкретно. Не будемо нічого коментувати сьогодні", — сказав один із них.

Представник УПЦ МП. Фото: Суспільне Тернопіль

Скільки часу триватиме інвентаризація Ігор Деревінський не знає.

"Потрібно на даний момент це все гарно описати. До цього питання нам треба підійти досить грунтовно, щоб не зробити ніяких помилок , враховуючи те, що це має певний суспільний резонанс".

Іконостас. Фото: Суспільне Тернопіль

Нагадаємо депутати Тернопільської обласної ради сьогодні, 30 листопада, під час засідання сесії підтримали і скерували звернення щодо повернення державі споруд Миколаївського собору в місті Кременці з незаконного користування УПЦ (МП).