Данілов в інтерв'ю The Times: Путін наказав "сплячим шпигунам" спровокувати хаос у Києві

Оновлено
Секретар РНБО Олексій Данілов. Фото: УНІАН

Москва активізувала мережу “сплячих шпигунів” в Україні за останні два місяці, оскільки президент РФ Володимир Путін намагається дестабілізувати українське суспільство.

Про це секретар РНБО України Олексій Данілов заявив в інтерв’ю The Times.

За словами Данілова, сплячі російські агенти, впроваджені в державні установи, включно з СБУ, службою внутрішньої безпеки України, отримують накази підірвати єдність країни.

"Вони розуміють, що не зможуть перемогти у військовому плані, тому спроби внутрішньої дестабілізації стали пріоритетом", — сказав Данілов.

Данилов сказав, що російські агенти намагаються використати "так звану напруженість" між Зеленським і Залужним, поширюючи "неправдиві наративи", щоб вбити клин між політичними і військовими лідерами, пише видання. За його словами, вони також намагалися розпалити антиурядові настрої серед населення.

Як відзначає видання, минулого тижня Данілов написав у статті для "Української правди", що “ідеальна ситуація для Росії і Путіна — це повернення України до стану некерованості і повної анархії, який вона пережила в 1917-1921 роках, коли війна велася зсередини і ззовні”.

"Ці заходи переслідують мету створити критично негативний суспільний фон, посіяти зневіру і депресію, збільшити кількість тих, хто готовий до компромісів, і зменшити кількість тих, хто впевнений у перемозі, що в кінцевому підсумку призведе до державного перевороту", — зазначив Данілов.

Як пише видання, активізація російських шпигунів відбувається слідом за незначними територіальними здобутками, яких Росія досягла на полях битв на східному фронті під час літніх та осінніх наступальних операцій. Данілов сказав, що Путін відчайдушно намагається досягти відчутного успіху у війні до березня, коли в Росії мають відбутися президентські вибори.

На запитання, де були розміщені щойно активовані сплячі агенти, Данилов відповів: "Ми зробили велику помилку в 1991 році, коли не закрили КДБ, а просто змінили його назву на СБУ, а метастази КДБ залишилися".

Він додав, що коли Віктор Янукович був президентом України з 2010 по 2014 рік, в Службу безпеки було інфільтровано багато оперативників із ФСБ, яке стало правонаступником КДБ.

"Ми всі тут дорослі люди. На жаль, ми визнаємо, що не змогли очистити всі системи безпеки. Тому, звичайно, там є зрадники, які існують. Той факт, що зараз триває судовий процес над Олегом Кулінічем (колишнім головою СБУ в Криму — ред.) за звинуваченням у державній зраді, є вагомим доказом цього”, — сказав Данілов.

Як коментують статтю The Times в РНБО

Після виходу статті в РНБО зробили уточнення до інформації видання The Times.

Данілов наголосив, що Служба безпеки України одна з головних безпекових структур держави, яка здійснює величезний внесок у протистояння російській агресії, реалізує ефективні операції і нейтралізує російські впливи. За його словами, діяльність СБУ "викликає велике занепокоєння і знаходиться в центрі ворожої уваги".

Він додав, що усвідомлюючи рівень загроз, керівництвом Служби здійснена і робиться значна робота щодо очищення організації.

"Ця робота триває постійно. Позитивні якісні зрушення, які відбулися, відмічають наші партнери і дають їм високу оцінку. Служба перейшла на якісно новий рівень своєї роботи, що повною мірою відповідає вимогам часу", — йдеться у коментарі.

Водночас, за словами Данілова, потрібно пам’ятати, що безпековий сектор завжди буде перебувати в зоні інтересу РФ, а у своїй діяльності треба враховувати негативний досвід та ефективні механізми локалізації загроз, які виникають.

Що кажуть в СБУ

Як пише видання "Детектор Медіа", СБУ спростувала повідомлення про активізацію російських шпигунів всередині відомства.

Інформація про активізацію російських шпигунів всередині Служби безпеки України не відповідає дійсності. Про це йдеться у заяві пресслужби відомства, яку вона надіслала у медіа після появи в ряді ЗМІ публікацій щодо такої активізації.

"Окремі акценти, озвучені сьогодні у ЗМІ, щодо активізації мережі шпигунів всередині української спецслужби, не відповідають дійсності і є проявом некоректної інтерпретації слів очільника РНБО", — наголосили в СБУ.

У відомстві заявили, що протидія спробам російських спецслужб налагодити свої агентурні мережі та дестабілізувати ситуацію в Україні є одним із ключових напрямків діяльності СБУ.

"Ми фіксуємо такі прояви та системно й ефективно нейтралізуємо діяльність тих, хто має намір шкодити державній безпеці", — йдеться у заяві.

За даними СБУ, що протягом 2022-2023 років силовики викрили понад дві тисячі зрадників та встановили понад 300 агентів іноземних спецслужб. Серед них — нардепи Віктор Медведчук, Андрій Деркач, Олександр Пономарьов, Олександр Дубінський, ексочільник Головного управління СБУ в Криму Олег Кулініч та інші, заявили в СБУ.

Зазначаються, що СБУ посилила напрям контррозвідувальної діяльності, змінила кадрові підходи до своєї роботи та пройшла шлях внутрішнього очищення.

"СБУ нейтралізує будь-які спроби російських ФСБ та ГРУ використовувати свій агентурний потенціал в умовах війни і робить усе можливе, щоб ворожі мережі були повністю викорінені", — заявили в СБУ.

Раніше секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов заявив, що автор статті про Україну та президента Зеленського у TIME не володіє достовірною інформацією про те, що відбувається в українських владних структурах, і при цьому використовує російські наративи.