Європейський парламент відмовляється від китайської продукції з відновлюваної енергії

Сонячні панелі встановлені над біологічною плантацією яблуневих дерев, Німеччина, 30 серпня 2022 р., фото: AP /Martin Meissner

У вівторок, 21 листопада, Європейський парламент має проголосувати за Закон про нульову промисловість та вилучити китайську продукцію з публічних тендерів на великі проєкти з відновлюваної енергетики.

Про це пише Еuractiv.

Зазначається, що в рамках свого промислового плану "Зелена угода" ЄС оголосив цілі щодо збільшення внутрішнього виробництва технологій, необхідних для енергетичного переходу.

Закон запроваджує простіші та швидші процедури отримання дозволів на будівництво нових заводів з виробництва "технологій з нульовим прибутком", таких як сонячні фотоелектричні модулі, вітрові турбіни та електролізери для виробництва водню.

Згідно зі змінами, внесеними до закону промисловим комітетом Європейського парламенту, закон також вилучить китайських учасників і продукти з правил державних закупівель і аукціонів з відновлюваної енергії.

"У поточній геополітичній ситуації наша галузь конкурує з компаніями, які прямо чи опосередковано підтримуються їхніми власними урядами", — сказав законодавець та головний учасник переговорів щодо закону Крістіан Елер.

Крістіан Елер додав, що закон про промисловість Net-Zero "покликаний вирівняти умови гри, не запускаючи ескалацію протекціоністської спіралі".

"Одним із непрямих заходів, вжитих в інших частинах світу, є протекціоністський підхід до державних закупівель, тоді як європейський ринок відкритий для укладання державних контрактів іноземним компаніям", — сказав він.

У законопроєкті органи влади, які закуповують продукти повинні гарантувати, що не більш як 50% таких товарів походить із країн, які не підписали Угоду про державні закупівлі (GPA) Світової організації торгівлі (СОТ).

49 країн підписали угоду, яка зобов’язує їх не дискримінувати одна одну у державних закупівлях. Китай, який домінує у виробництві сонячних модулів і дедалі більше вітрових турбін, цього не зробив.

Таким чином, учасники торгів, які використовують понад 50% китайської продукції, будуть виключені як з державних закупівель, так і з аукціонів з відновлюваної енергії, які використовуються для надання підтримки великомасштабним проєктам, таким як наземні сонячні системи.

Лише якщо жоден учасник не подає заявку на участь у схемі, органи влади можуть перезапустити тендер без критерію виключення тих, хто не підписав.

"Якщо пропозиція буде ухвалена, це буде справжній акт "Купуй європейське" для всіх зелених технологій, необхідних для досягнення кліматичної нейтральності", — сказав французький законодавець Паскаль Канфін.