Кіпр звинувачують у відмиванні грошей російських олігархів

ЗМІ
. Ілюстративне фото: Getty Images

Кіпр з 2014 року допомагає відмивати гроші майже половини росіян, які перебувають під санкціями Заходу через анексію Криму та повномасштабне вторгнення РФ в Україну. У всьому допомагали олігархам — офшори.

Про це пише Міжнародний консорціум журналістських розслідувань (ICIJ).

Для виявлення незаконних активів понад 270 журналістів із понад 50 країн проаналізували документи, фінансові звіти, заявки на відкриття банківських рахунків та повідомлення електронної пошти.

"Кіпр відіграє навіть більш важливу роль, ніж було відомо, у переказі брудних грошей від імені російського президента Володимира Путіна та інших диктаторів", – йдеться в розслідуванні.

Станом на 2020 рік, за даними Центру вивчення демократії в Софії, росіяни "інвестували" в Кіпр понад 200 мільярдів доларів, що становить половину російських інвестицій в Європу. У певний момент приблизно 300 російських компаній становили 80% багатства Кіпру, який називають "Москвою на Середземному морі", зазначає старший редактор ICIJ Дін Старкман.

Журналісти пишуть про "кіпрську модель", яка спирається на фінансовий сектор, який є з одним із найслабших у ЄС законів про розкриття фінансової інформації, поблажливий Центральний банк.

Одна з компаній, які допомагають відмивати підсанкційні гроші — MeritServus. Вона відіграє значну роль в управлінні офшорною імперією Романа Абрамовича, впливового російського бізнесмена, який володіє чотирнадцятьма трастами на Кіпрі і близько сотнею компаній.

За даними розслідування, інша компанія – кіпрська філія аудиторського гіганта PwC – допомогла Олексію Мордашову, одному з найбагатших олігархів Росії, перевести понад 1,4 млрд доларів своїй дружині в березні 2022 року, на наступний день після того, як він потрапив під санкції. Того ж дня, як стверджують розслідувачі, ця компанія допомогла двом іншим російським мільярдерам — Олександру Абрамову та Олександру Фролову. Вони провели термінові перекази коштів на суму 100 мільйонів доларів.

Окремо у звіті фіксується надзвичайна активність росіян за так званою програмою "Золота візаОтримання громадянства ЄС в обмін на інвестиції на острові, переважно в нерухомість.". Попри те, що Брюссель критикує цю політику, Кіпр продовжує пропонувати росіянам посвідки на постійне проживання в обмін на інвестиції у розмірі 300 тис. євро.

Автори розслідування також стверджують, що кіпрські банки є своєрідними "воротами" Росії до західної економіки. Три з чотирьох найбільших банків на європейському острові були замішані у скандалах з відмиванням грошей, пов'язаних з Кремлем.

За даними розслідувачів, з 2014 року кіпрські фірми діяли в інтересах загалом 96 росіян, які опинилися під західними санкціями після анексії Криму та розв’язання повномасштабної війни проти України. З них — 67 людей зі списку мільярдерів Forbes 2023 року.

Загалом ICIJ внесли близько 800 компаній і трастів, зареєстрованих у секретних юрисдикціях, які належали або контролювалися росіянами, що потрапили під санкції з 2014 року. Секретні юрисдикції — це країни і території, які забезпечують низькі режими податків та анонімність корпоративних власників.

Реакція кіпрського уряду

Після опублікування розслідування, влада Кіпру пообіцяла посилити контроль за своїм фінансовим сектором.

Найбільший в історії витік фінансових даних з Кіпру також проливає світло на те, як непрозорі офшорні структури, якими керують бухгалтери та постачальники корпоративних послуг на Кіпрі, могли забезпечити не розголошені платежі журналістам.

"Все, що було розкрито, буде розслідувано, і ніхто не стоїть вище за репутацію нашої країни. Вся оприлюднена інформація буде досліджена протягом певного часу. Репутація нашої країни, довіра до нашої країни мають вирішальне значення", – відповів пресі президент Кіпру Нікос Хрістодулідес.