Зеленський схвалив рекомендовані ЄС зміни до закону про національні меншини

Офiцiйно
. Президент України Володимир Зеленський, фото: Офіс президента

Президент Володимир Зеленський підписав оновлений закон про національні меншини. Зміна закону була одним із семи кроків, рекомендованих Єврокомісією у червні 2022 року для вступу України до Євросоюзу.

Про це Гарант повідомив під час вечірнього звернення 3 листопада. 21 вересня Верховна Рада ухвалила зміни до закону про національні меншини щодо приведення норм та визначення у відповідність до стандартів ЄС. Тепер закон дозволяє публікувати рекламу мовою національної меншини в її громаді, а також проводити громадські та культурні заходи мовою меншини.

Закон не поширюється на російську мову. Мови меншин передусім стосуються румунської та угорської, якими розмовляють у деяких громадах західної України.

Питання нацменшин у минулому ставило у суперечку Україну із членами ЄС — Румунією та Угорщиною. Зокрема Будапешт неодноразово звинувачував Київ у утиску прав угорських меншин, які проживають в Україні.

Будапешт назвав мовну політику Києва дискримінаційною та навіть погрожував заблокувати прагнення України вступити в ЄС через це питання.

Що відомо про закон про нацменшини

Верховна рада 21 вересня 2023 року ухвалила законопроєкт про національні меншини. Він передбачає:

  • визначає, хто такі національні меншини;
  • дозволяє використання мов нацменшин у рекламі та під час різних заходів, а також під час надання допомоги;
  • розробляє методологію використання мов нацменшин у певних регіонах;
  • уточнює порядок визначення населених пунктів, у яких більшість — це нацменшини.

12 червня Європейська Комісія "За демократію через право" оприлюднила висновок до закону "Про національні меншини (спільноти) України" No 2827-IX від 13 грудня 2022 року. У висновку містяться зауваження, здебільшого спрямовані на приведення деяких норм закону у відповідність до положень Європейської конвенції з прав людини 1950 року, Рамкової конвенції про захист національних меншин 1995 року, Європейської хартії регіональних мов або мов меншин 1992 року.

Реформа законодавчої бази щодо національних меншин — це одна з семи рекомендацій Єврокомісії, які Україна отримала разом зі статусом кандидата на вступ до ЄС.