Директорка ІМІ: Близько 40% новин у РФ — присвячено Україні

. Директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк. Фото: УНІАН

Директорка Інституту масової інформації (ІМІ) Оксана Романюк заявила, що близько 40% новинного контенту російських медіа стосуються саме України.

Про це Оксана Романюк розповіла на брифінгу.

"Ми нещодавно провели моніторинг і були просто вражені тим, що Україні присвячено близько 40% всього новинного контенту російських кремлівських медіа", – сказала Романюк.

За її словами, основні наративи, які поширює Росія щодо України, стосуються того, що начебто російське військо перемагає у війні, і Україні не надається зброя. Крім того, постійно в інформаційному просторі РФ тримається наратив про "злобне НАТО".

Оксана Романюк наголосила, що дії РФ в інформаційному просторі, які вона застосовує проти України, є "агресивною пропагандою та агресивною риторикою" і додала, що люди, причетні до геноцидної риторики й агресивної пропаганди, мають бути притягнені до відповідальності як на національному, так і на міжнародному рівнях.

"Я пропоную все ж таки називати те, що робить Росія, не пропагандою, а використовувати специфічні терміни для цього — агресивна пропаганда як елемент злочину агресії й підбурювання до війни й геноцидна риторика. Ми вважаємо, що це злочин, і хочемо, щоб люди, причетні до цього злочину, були притягнені до відповідальності не лише на національному рівні, а й на міжнародному", — сказала Романюк.

Вона зауважила, що в українському контексті агресивна пропаганда розглядається як елемент підбурювання до війни.

"Ми дивимося на неї з точки зору статті 437 Кримінального кодексу України — це якраз планування, підготовка цієї агресивної війни й статті 438 — це, власне, сам злочин агресії, ведення агресивної війни", — пояснила директорка Інституту масової інформації.

Водночас Романюк сказала, що у питанні встановлення злочину геноциду ситуація складніша.

"Ми хочемо розглядати цю геноцидну риторику як компонент злочину геноциду в частині, наприклад, прямих закликів до обстрілів інфраструктури. Я думаю, що всі бачили заклики пропагандистів нищити дітей, гвалтувати жінок і так далі. Насправді ми спираємося на визначення з обвинувального акта щодо Фелісьєна Кабуги. Це руандійський олігарх, засновник "Радіо тисячі пагорбів", і його справа зараз прийнята до розгляду Міжнародним кримінальним судом у Гаазі, що дає нам надію на те, що російські пропагандисти теж сядуть на лаву трибуналу, тому що паралелі дуже очевидні", — наголосила Романюк.

Зокрема вона відзначила прямі заклики до дегуманізації, використання евфемізмів, пом’якшувальних слів для того, щоб складалося враження, що росіяни не скоюють злочини в Україні, а виконують роботу, необхідну для "процвітання" суспільства.

В Україні створено робочу групу, до якої входять представники правоохоронних органів і громадянського суспільства і наразі вже зібрана досить велика база даних.

"Ми активно працюємо з правоохоронними органами, які залучені в доведення якраз цього злочину стосовно пропагандистів. І зараз перед нами стоять два завдання. Перше — ми показуємо системність цього злочину, що це не окремі повідомлення окремих журналістів, а абсолютно точна, цілеспрямована фінансована Кремлем частина російської агресії проти України. І цікаво побачити той момент, коли вона розпочалася. Я припускаю, що вона тривала весь час, але, можливо, нам вдасться зафіксувати якийсь поворотний етап у медійному просторі. І другий момент — це безпосередня прив’язка до результату цих закликів у реальному житті", — сказала Романюк.

Раніше повідомлялось, що у Кремлі затвердили тематику нового етапу інформаційної війни проти України. Російські пропагандисти розганятимуть фейки, зокрема про "масову мобілізацію" та те, що "контрнаступ ЗСУ не має успіхів".