Міністр юстиції Бельгії йде у відставку після теракту в Брюсселі

. Міністр юстиції Бельгії Вінсент Ван Квікенборн під час виступу на пресконференції в Брюсселі, 17 жовтня 2023 р., фото AP

Міністр юстиції Бельгії Вінсент Ван Квікенборн оголосив про свою відставку в п'ятницю ввечері на тлі розслідування теракту в Брюсселі, коли виходець із Тунісу застрелив двох шведських футбольних уболівальників та одного поранив.

Про це пише газета Le Soir.

"Це індивідуальна, величезна та неприпустима помилка", — заявив міністр, який взяв на себе політичну відповідальність за теракт, подавши у відставку.

Зазначається, що у 2022 році Туніс звернувся з проханням про екстрадицію нападника Абдессалема Лассуеда, але цей запит не розглянули.

"15 серпня 2022 року був запит на екстрадицію цієї людини з Тунісу. Цей запит був переданий 1 вересня, як і належить, юридичним експертом до прокуратури Брюсселя. Компетентний суддя не відповів на цей запит про екстрадицію, і справу не було розглянуто. Це індивідуальна помилка. Монументальна помилка. Неприпустима помилка. Помилка з драматичними наслідками", — повідомив Вінсент Ван Квікенборн.

Через цю помилку він вирішив покинути свою посаду.

"Запит про екстрадицію передано в прокуратуру, але він там залишився. Це груба і неприпустима помилка. Я хочу взяти на себе політичну відповідальність і піти у відставку з посади міністра", — каже міністр юстиції.

Як пише видання, у 2022 році магістрату передали 31 міжнародний запит про екстрадицію. Тридцять із них опрацювали, але один залишився не опрацьований і стосувався досьє туніського терориста.

Що відомо про напад у Брюсселі?

У Брюсселі ввечері 16 жовтня сталася стрілянина біля площі Сентелетт. Невідомий застосував вогнепальну зброю та вбив двох людей. Ними виявилися двоє шведів, ще одна людина зазнала поранень. Нападник на відео заявив про ісламістський характер свого вчинку. Його нейтралізувала поліція на наступний день.

Відтоді виникло багато питань щодо перебування в Бельгії терориста. Абдесалем Л. був зобов’язаний покинути Бельгію з 2021 року після того, як його заяву про надання притулку відхилили. Він родом із Тунісу, потрапив до Європи через Італію, Норвегію, Швецію та Бельгію.

Чоловік перебував у Схарбеку перед тим, як вчинити напад на шведських уболівальників. Він "зник з радарів" імміграційних служб після того, як у жовтні 2020 року йому було відхилено заяву на надання притулку, він більше не був зареєстрований у національному реєстрі, хоча жив у брюссельській комуні з дружиною та дочкою.