МЗС України: Іран відмовляється визнати повну відповідальність за збиття літака МАУ

Уламки на місці падіння українського літака МАУ в Ірані. Фото: AP Photo/Ebrahim Noroozi

У Міністерстві закордонних справ України заявили, що Іран відмовляється визнати свою повну міжнародно-правову відповідальність за збиття рейсу PS752 Тегеран-Київ.

Про це повідомили у пресслужбі МЗС.

Як зазначили у відомстві, Координаційна група, починаючи від 2020 року, робила декілька спроб вирішити спір щодо авіакатастрофи літака шляхом переговорів, і у вересні 2023 Іран погодився зустрітися для перемовин.

Дипломати вказали, що ключовими темами під час обговорень була:

  • відповідальність Ірану за порушення ним міжнародного права;
  • необхідність повного відшкодування шкоди, спричиненої збиттям Іраном рейсу PS752.

"Для Групи повне відшкодування означає більше, ніж просто фінансова компенсація", — поінформували в міністерстві.

Однак Іран досі не бажає підтримувати позицію країн, чиї громадяни загинули в авіакатастрофі, та продовжує ігнорувати їхні претензії.

"Поки Іран відмовляється визнати свою повну міжнародно-правову відповідальність, Координаційна група продовжуватиме вживати заходів для врегулювання цього спору відповідно до норм міжнародного права, включно в рамках провадження у Міжнародному суді ООН", — додали у МЗС.

Що відомо про збиття літака МАУ в Тегерані

Літак МАУ зазнав катастрофи 8 січня 2020 року незабаром після вильоту з аеропорту Тегерана. Він прямував до Києва. На борту перебували 167 пасажирів та 9 членів екіпажу, всі вони загинули.

11 січня Іран визнав, що випадково збив літак Boeing-737, який належить українським Міжнародним авіалініям. Командувач аерокосмічними силами Корпусу Вартових Ісламської революції бригадний генерал Амір Алі Гаджизаде заявив, що бере на себе всю відповідальність за збиття українського літака.

24 червня 2021 року офіційна судово-медична експертиза катастрофи літака МАУ, яку проводили у Канаді впродовж восьми місяців, нібито не виявила підтверджень, що літак було збито навмисно.

Через майже два роки після катастрофи почали судити військових, причетних до трагедії, проте нікому крім іранського слідства досі невідомі ні їхні імена, ні військові звання. На всі вимоги українського уряду та урядів членів родин загиблих допустити незалежних експертів до розслідування влада Ірану відповідав відмовами.

16 квітня суд в Ірані виніс вироки 10 іранським військовослужбовцям у зв'язку з катастрофою літака авіакомпанії МАУ над Тегераном у 2020 році. Зазначається, що командира ЗРК "Тор М-1", з якого було збито літак, засудили до 13 років позбавлення волі, а дев'ять інших отримали строки від одного до трьох років позбавлення волі.

Міжнародна група з координації допомоги жертвам рейсу PS752 вважає, що судовий процес Ірану в справі збиття українського літака МАУ не був неупередженим та прозорим, і заявляє, що докладе усіх зусиль для забезпечення справедливості.