Верховний суд США не заборонив Трампу брати участь у виборах президента

. Колишній президент Дональд Трамп, Філадельфія, червень 2023 року. Фото: АР

Верховний суд Сполучених Штатів відмовився розглядати позов щодо позбавлення Дональда Трампа права брати участь у виборах американського президента в 2024 році.

Про це повідомляє CNN.

Як пишуть журналісти, позов подав представник Республіканської партії Джон Ентоні Кастро, який також має намір балотуватися.

Зазначається, що необхідність заборонити Трампу брати участь в передвиборчих перегонах Касто аргументував тим, що той сприяв "повстанцям, які жорстоко напали" на Капітолій 6 січня 2021 року.

"Справа спирається на положення 14 поправки до конституції США, відповідно до якої будь-який американець не має права займати державну посаду, якщо він брав участь у бунті чи повстанні проти влади Сполучених Штатів або надавав допомогу повстанцям", — мовиться у матеріалі.

CNN пояснює, що у минулому цю поправку внесли до американської конституції, аби після Громадянської війни колишні конфедерати не могли обіймати державні посади. Однак у новітній історії США її не застосовували.

Верховний суд Сполучених Штатів відхилив позов без жодних коментарів.

Однак журналісти додали, що ця справа є окремою від інших подібних, які подані в суди Міннесоти та Колорадо. Там рішення будуть ухвалювати наприкінці року, і перспектив у позивачів більше.

Що відомо про штурм будівлі Капітолія у США

Увечері 6 січня 2021 року розпочався штурм будівлі Конгресу США під час засідання Сенату. На засіданні мали затвердити результати виборів президента США, на яких переміг Джозеф Байден. Під час штурму у приміщенні сталися сутички протестувальників з поліцією.

Тодішній президент США Дональд Трамп відправив до Конгресу Нацгвардію. Правоохоронці витіснили демонстрантів з будівлі Капітолія. Під час сутичок загинули п'ятеро людей, серед яких офіцер поліції.

19 липня один з учасників штурму будівлі Конгресу США Пол Ходжкінс був засуджений до 8 місяців ув'язнення. Він став першим учасником інциденту, хто отримав реальний вирок.

18 вересня у Вашингтоні влаштували мітинг на підтримку заарештованих під час штурму Капітолія прихильників експрезидента Дональда Трампа.

За даними The New York Times, серед членів ультраправого руху Proud Boys, які штурмували будівлю Капітолію, був інформатор ФБР.

9 жовтня Білий дім офіційно відхилив ініційовану Трампом спробу заблокувати передачу Конгресу документів щодо штурму будівлі Капітолія.

Чинний президент США Джо Байден, виступаючи 6 січня 2022 року з нагоду річниці заворушень, звинуватив Трампа у поширенні брехні про події минулого року та нападі на демократичні інститути.