В Україні вперше виплатять винагороду викривачу корупції

Важливо
ВАКС. Фото: Суспільне

Вищий антикорупційний суд (ВАКС) 2 жовтня вперше ухвалив рішення щодо виплати винагороди у розмірі понад 13 мільйонів гривень викривачу корупції.

Про це повідомляє Національне агентство з питань запобігання корупції.

Зазначається, що ВАКС затвердив угоду про визнання винуватості, яку укладено між прокурором САП та колишнім першим заступником начальника київської податкової служби. У рішення також йдеться і про виплату винагороди викривачу, яка становить 13 млн 299 тис. 950 грн. Це перше позитивне рішення суду щодо винагороди.

Вирок може бути оскаржено в Апеляційній палаті ВАКС протягом 30 днів з дня його проголошення.

"Викривачу за законодавством винагорода виплачуватиметься коштом Державного бюджету України органами державного казначейства за процедурою безспірного списання. Тож НАЗК покладається на органи державного казначейства в питанні забезпечення виконання судового рішення після набрання ним законної сили", — зазначили в агентстві.

У коментарі Суспільному в НАБУ вказали, що викривач співпрацював з правоохоронцями, але "жодної посади не займав".

Що відомо про викривача

Євген Шевченко, якого ЗМІ називали інформатором Національного антикорупційного бюро у справі викриття корупції в Укроборонпромі у 2019 році, 2 жовтня оприлюднив пост у Facebook, де заявив, що винагороду в розмірі понад 13 мільйонів гривень як викривач отримає саме він.

За словами Шевченка, мовиться про спробу підкупу керівництва САП та НАБУ ексміністром екології часів президента-втікача Вікторка Януковича Миколою Злочевським та його спільниками у 2020 році.

Тоді повідомлялося про хабар у 6 мільйонів доларів, із яких 5 мільйонів пропонували за закриття справи щодо власника Burisma Holdings Миколи Злочевського. А ще 1 мільйон доларів мав піти посереднику, яким, за версією обвинувачення, був перший заступник начальника податкової Києва Микола Ільяшенко.

У березні 2019 року Шевченко в інтерв'ю Bihus.Info розповів, що "мав певне відношення до постачання запчастин та комплектуючих на заводи концерну "Укроборонпром", переважно — бронетанкові заводи".

Тоді чоловік уточнював, що почав вести оборонний бізнес через свого знайомого: "У мене був знайомий, дотичний до "Укроборонпрому" і цієї діяльності, і на певному етапі він потребував фінансування для збільшення оборотних коштів, і ми почали разом, як партнери, працювати".

При цьому серед засновників компаній, через які здійснювалися поставки, Шевченко не фігурував. Він говорив, що навмисне не "світився" у юридичних структурах.

21 серпня голова НАЗК Олександр Новіков повідомив, що агентство планує запустити роботу спеціального порталу, куди викривачі зможуть анонімно повідомляти про факти корупції.

З 6 вересня НАЗК запустило Єдиний портал повідомлень викривачів, на якому громадяни можуть повідомляти про факти корупції, які їм вдалося зафіксувати.