У Савинцях на Харківщині ексгумували тіло закатованого під час окупації підприємця

Доповнено
У Савинцях ексгумували тіло закатованого чоловіка, Харківська область, 29 вересня 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

Тіло місцевого підприємця ексгумували 29 вересня в деокупованих Савинцях на Харківщині. 59-річного Юрія Кривича минулого року викрали терористи з "ЛНР", а через три дні його тіло виявили в морзі в сусідньому місті.

Загиблий Юрій Кривич був місцевим підприємцем, володів ринковим майданчиком у Савинцях, розповідає його брат Ігор.

Брат закатованого чоловіка Ігор Кривич, Харківська область, 29 вересня 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

"Був конфлікт з приводу того, хто там власник, і йому пообіцяли, що приїдуть розберуться. Розібралися. Його забрали ввечері 27 квітня 2022 року. У мене батько раніше помер. Брат був старший за мене, він мені батька заміняв, завжди був чуйним", — говорить Ігор.

Юрія Кривича викрали на білому мікроавтобусі та синьому легковику, розповідає сусід загиблого Віталій Шарпан.

"Ми на вулиці під час окупації збиралися. Зустрічалися з ним вранці, в обід і ввечері. Десь об 11:00 він пішов додому. Я йому сказав: "Юро, давай відпочивай, ще ввечері зустрінемося". Близько 16:00 вийшли на вулицю, він який засмучений був. Сказав, що на ринку зчепився з орендаторкою. Вона поставила кіоск і почала там хазяйнувати. Він нікого не чіпав, позакривав свої магазини, зовсім не займався бізнесом. Юрій став її питати, навіщо вона веде торгівлю. Вона йому сказала, що до неї солдати приїжджають і пообіцяла їм поскаржитися", — каже Віталій.

У Савинцях ексгумували тіло закатованого чоловіка, Харківська область, 29 вересня 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

Десь ближче до 19:00 під'їхали до нього дві машини — білий мікроавтобус Volkswagen і синя "трійка", говорить сусід загиблого.

"Виходять чотири людини й пішли у двір. На вулиці у той час вже не було нікого. Потім почали щось виносити, схоже на техніку — ноутбук, комп'ютер. Поклали у мікроавтобус. потім почали щось вантажити у "трійку". Вийшов Юра, потім зайшов назад у будинок. Згодом вийшов у куртці та джинсах, його посадили у мікроавтобус, і поїхали. Це були військові з "ЛНР", — каже Шарпан.

Сусід закатованого підприємця Віталій Шарпан, Харківська область, 29 вересня 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

Віталій розповідає, що Юрій був афганцем, а росіяни до них лояльно відносились.

"Три дні помордують та відпускають. Думали, що і з ним так само буде, бо він ні у яких сварках не брав участі, нікого не чіпав. І дуже переживав за брата, як він добрався. Ігор за два дні до цього пішов як кажуть "підпільними шляхами", — додає Віталій Шарпан.

Наступного дня знову приїхала синя "трійка", тоді військові сказали, що у будинок Юрія можна заселяти багатодітну родину, бо "його вже немає і родини у нього немає", каже Віталій.

"Через день приїхали та почали забирати його речі. А ще через день приїхав чоловік, який займався ритуальними послугами, Микола Пазій. З першого дня обіймався з окупантами. Він каже: "Треба Юру ховати. Він приїхав на переїзд (де стояв тоді блокпост — ред.), розмовляв з вояками, туди влучив снаряд, його розірвало і він лежить у морзі в Балаклії". Тоді відповів йому, що прекрасно знаю, хто Юру забирав", — розповідає Віталій.

Утримували Юрія в сусідній Довгалівці, у підвалі батьківського будинку Радіона Рогози.

У Савинцях ексгумували тіло закатованого чоловіка, Харківська область, 29 вересня 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

Чоловік розповідає: його сестра з городу бачила, як окупанти били Юрія і чула їхню розмову.

"Каже: він непритомний. Той каже: там, у контейнері, один лежить, тягни його туди. Як отямиться, то отямиться, а як ні — завтра прикопаємо", — переповідає Радіон.

Житель Довгалівки Радіон Рогоза, Харківська область, 29 вересня 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

Мертвим 59-річного Юрія знайшли через три дні після викрадення росіянами в морзі в сусідній Балаклії. Рідним та сусідам довелося ховати чоловіка під час окупації.

Ігор Кривич говорить, що опізнав брата по фотографіях, які йому скинули з моргу: "У нього були численні синці та гематоми на тілі".

У Савинцях ексгумували тіло закатованого чоловіка, Харківська область, 29 вересня 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

Віталій Шарпан каже, що Юрій був весь синій та побитий, на руках зідрана шкіра, садни на лиці.

"На животі було дві рани. Наче щось розжарили й у живіт пропихали. Дві такі рани були. Крові не було на ньому, тільки трішки на нозі. В області серця та сонячного сплетіння були тілесні ушкодження, видно, що туди били. Але коли перевернули його, він такий був синій, посмугований від голови до самих ніг. Чим вони його били — я навіть не можу уявити", — розказує сусід Віталій.

Ігор Кривич каже, що він та донька його брата ініціювали ексгумацію тіла.

"Раніше я не наважувався на цей крок. Інколи Ігор мені сниться. Час пройшов вже. Можливо, я змирився із тим, що більше його не побачу. Але хочу добитися справедливості. У 2022 році причиною смерті лікарі вказали проблеми з серцем. Наскільки мені відомо, вони це зробили під тиском російських військових. Мене це не влаштовує, хочу добитися справедливості та покарати винних", — говорить Ігор.

34-річна донька Юрія, яка нині живе за кордоном, також хоче покарати винних у вбивстві батька, каже Ігор Кривич.

У Савинцях ексгумували тіло закатованого чоловіка, Харківська область, 29 вересня 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

Те, що брата забрали та катували окупанти Ігор Кривич пов'язує з тим, що Юрій мав патріотичні погляди.

"Він постійно виступав за Україну. Можливо, через це. Були у нього і конфлікти з місцевими жителями. Ймовірно, що його могли здати місцеві. У нього були свої погляди, він хотів залишитися на Батьківщині", — каже брат загиблого підприємця.

Тіло чоловіка ексгумували для того, щоб з'ясувати причину смерті, каже слідча Ганна Пономаренко.

У Савинцях ексгумували тіло закатованого Юрія Кривича, Харківська область, 29 вересня 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

За її словами, місцевого жителя незаконно викрали російські військовослужбовці та вивезли у невідомому напрямку 27 лютого 2022 року, а вже 1 травня його труп виявили з ознаками насильницької смерті.

Слідча Ганна Пономаренко, Харківська область, 29 вересня 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

"Встановлюються люди, які причетні. У нас уже є деякі фотографії, деякі свідчення щодо військових Російської Федерації та "ЛДНР". Мета була меркантильна. Викрали його з допомогою місцевих колаборантів, які були за російську владу і вважали, що "Україна —не для них", вони вважають себе росіянами", — говорить Пономаренко.

За її словами, на тілі чоловіка виявили багато ушкоджень, про що свідчать показання свідків.

"У нього були сліди від зв'язування рук та ніг. Коли його знайшли, то вони вже не були зв'язані. Ушкодження були на спині, руках, тулубі, обличчі. Поховали чоловіка 2 травня 2022 року", — каже Ганна Пономаренко.

У Савинцях ексгумували тіло закатованого окупантами підприємця, Харківська область, 29 вересня 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

Ексгумацію провели тільки тоді, коли слідчий отримав справу, розповідає Пономаренко. Каже, що до того вона перебувала не у слідчому управлінні.

Причетним до вбивства підприємця загрожує до 15 років ув'язнення, розповідає слідча. Найближчим часом правоохоронці планують опитати свідків та провести експертизу, яка має показати причину смерті.

Експертиза тіла може тривати до місяця, розповідає слідча. Брат закатованого Ігор планує перепоховати його на цьому ж місці — поруч з батьками.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube