За час повномасштабної війни на Харківщині лише одна релігійна громада перейшла з УПЦ МП до ПЦУ: її історія

Ексклюзивно
. Отець Стефаній з Савинців Харківської області. Вересень 2023 року. Фото: Суспільне Харків

За час повномасштабного вторгнення на Харківщині лише одна релігійна громада перейшла з Української православної церкви, в минулому — Московського патріархату, до Православної церкви України. Це храм Успіння Пресвятої Богородиці у деокупованому селищі Савинцях.

В якому стані місцевий священник прийняв церкву від своїх попередників — у репортажі Суспільне Харків.

Чому релігійна громада у Савинцях вирішила перейти до ПЦУ

Першу службу українською мовою у громаді провели 19 серпня, говорить отець Стефаній. У Савинській громаді він служить з 1992 року: у 2015 році його перевели у Приколотне на Великобурлуччині, але за місяць він повернувся у Савинці.

"Громада сама зібралася. Я не втручався, щоб не казали, що насильно. Вибрали голову зборів, лічильну комісію. Проголосували, "за" — більшість, і перейшли у Православну церкву України", — говорить священник.

Отець Стефаній з Савинців Харківської області. Вересень 2023 року. Фото: Суспільне Харків

Отець Стефаній розповідає: від часів незалежності вважав, що Україна має мати власну церкву.

"У мене завжди була думка ще з 90-х років, щоб у нас в Україні, коли ми отримали незалежність, самостійність, була своя незалежна українська церква. Тоді неможливо було цього зробити, особливо, коли до влади прийшов президент Янукович", — каже Стефаній.

Житель Савинців Євгеній Орлов каже, що розмови про перехід парафії почалися десь з п'ять років тому.

"Тоді складалася така ситуація — паства ще була така "туди-сюди", а коли почалося повномасштабне вторгнення, то вже тут зворотного процесу не може бути", — говорить Євгеній Орлов.

Церква в Савинцях Харківської області. Вересень 2023 року. Фото: Суспільне Харків

Отець Стефаній згадує, після зборів парафіяни попросили ключі від церкви у попередніх служителів. Ті відмовили — двері довелося зносити. Всередині священник не дорахувався двох дзвонів, церковного одягу та літератури.

"Побачили, що немає церковного начиння. Найдорожче мені — це Євангеліє, велике і красиве. Я його купляв. Їздив спеціально у Київ. Збирали гроші", — говорить священник.

Священник пережив окупацію та врятувався від розстрілу

У 2022 році отець Стефаній пережив окупацію селища — вона тривала пів року. Каже, у цей час служби правив у сусідній Слабунівці. Після звільнення Ізюмщини повернуся до Савинців. На час окупації служив у Михайлівському храмі УПЦ.

"Я пережив окупацію, бачив, скільки зрадників, і зараз їх багато. Знаю, що деякі плакали за тими убивцями та катами. У нас в Балаклії була катівня, багатьох наших хлопців катували. Всю окупацію я ходив, умовно, під кулями ховати людей, на велосипеді їздив, бо на машині не можна було їздити, бо забрали б. Доносили на мене, що я українець. І стріляли мені під ноги", — згадує отець Стефаній.

Отець Стефаній з Савинців Харківської області. Вересень 2023 року. Фото: Суспільне Харків

Каже: через ліс ходив годувати собак та котів.

"Підбігали до мене з автоматом: "Стояти, діду! Зараз розстріляємо". Але мені пощастило, що мені дали указ з Ізюмської єпархії, бо я у їхньому штаті був, що я маю служити у селі Слабунівка, мене це врятувало — не розстріляли", — розповідає священник.

Майже чотири роки тому отець Стефаній заклав фундамент нової церкви.

"Пандемія, потім війна, яке там будівництво! Потім мене ж прибрали звідси, і я не займався цим. Я думаю, після перемоги буде прикрашати наші Савинці ця красуня", — говорить отець Стефаній.

Чому громади Харківщини не переходять до ПЦУ

Церква у Савинцях — єдина, яка перейшла до Православної церкви України за час повномасштабного вторгнення, говорить єпископ Харківський і Слобожанський Митрофан.

"Є ще багато парафій, які мають бажання перейти, тому що ми бачимо по Україні багато перейшло, понад 2 тисячі з Московського патріархату. Дуже багато духовенства Московського патріархату говорять неправду до своїх парафіян — про те, що вони вже є ПЦУ. Де підтримує перехід священник, там простіше, тому що люди бачать, що священник йде, і це набагато простіше", — сказав єпископ.

За його словами, відколи Україна отримала Томос, на Харківщині до Православної церкви України перейшло понад 30 храмів.

"На жаль, повномасштабна війна внесла свої корективи в нашу Єпархію. Тому що, ми бачимо, що частина нашої області була окупована, багато парафій було в окупації. І по сьогоднішній день одна наша парафія перебуває в окупації, але сподіваємося, що найближчим часом Збройними силами України її буде визволено. На жаль, у нас є пошкоджені храми на території нашої Єпархії, і два храми повноцінно знищені", — говорить єпископ Харківський і Слобожанський Митрофан.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube