ДБР викрило співробітників спецслужб РФ, причетних до диверсій на військових складах в Україні та ЄС у 2014 і 2015 роках

Акція протесту біля російського посольства у Празі після повідомлення про причетність російських спецслужб до вибухів на військових складах у Врбетіце, 19 квітня 2021 року, фото: Getty Images

Державне бюро розслідувань довело причетність російських спецслужб до вибухів у 2014 році військових складів у Чехії, де зберігалась зброя для України, а також у Сватовому Луганської області у 2015 році. Розслідування наразі завершено.

Про це йдеться в офіційному пресрелізі ДБР.

Працівники ДБР у взаємодії із СБУ та за процесуального керівництва Офісу Генпрокурора зокрема повідомили про підозри учасникам організованої групи:

  • Колишньому начальнику головного управління генерального штабу збройних сил РФ Ігорю Сєргуну (очолював відомство до 2016 року),
  • колишньому охоронцю Путіна Олексію Дюміну, який з 2013 по 2015 роки обіймав посаду начальника сил спеціальних операцій російського ГРУ,
  • командувачу Сил спеціальних операцій Збройних сил Російської Федерації генерал-майору Валерію Флюстикову,
  • командиру "161 Центру підготовки спеціалістів особливого призначення" головного управління Генерального штабу Збройних сил РФ генерал-майору Андрію Авер'янову.

Зазначається, що підозри також отримали ще понад 25 безпосередніх організаторів та виконавців диверсії з-поміж російських спецслужб.

"Серед них є й всесвітньо відомі любителі "Солберських шпилів" Анатолій Чепига та Олександр Мишкін. Підозру повідомили й спільникам російських диверсантів – зрадникам з України. Один з них безпосередньо керував БПЛА, яке скинуло вибухівку на Сватово. Це громадянин України з позивним "Старт", який у 2014 році приєднався до терористичної організації "Луганська народна республіка", а згодом почав працювати на російські спецслужби", — йдеться у повідомленні ДБР.

29 жовтня 2015 року у Сватовому виникла пожежа на польових складах сил АТО, де зберігалося близько 3 тис. тонн боєприпасів. Внаслідок вибухів боєприпасів загинули 4 людини з них троє військових, була знищена техніка, а також проводилася евакуація місцевих жителів.

Після завершення всіх експертиз планується повідомити про підозру ще понад 50 чинним російським військовослужбовцям, які вчиняли диверсії на території України та ЄС.

"У ході спільного з представниками чеських правоохоронців розслідування працівники ДБР встановили, що саме російські диверсанти підірвали військові склади у Чехії у 2014 році. Важливу роль у цій диверсійній операції відіграли вже відомі за спробою отруїти Скрипалів у Солбері Мишкін та Чепіга", — додали у ДБР.

Спецслужби Чехії ще у 2021 році отримали докази причетності офіцерів російської Служби зовнішньої розвідки та Головного розвідувального управління до вибухів боєприпасів у селищі Врбетіце в жовтні та грудні 2014 року.

Тоді Чеська поліція оголосила у розшук ймовірних співробітників російського ГРУ Олександра Петрова і Руслана Боширова, які у жовтні 2014 року приїжджали до Праги, а також у Злінський край, де розташоване Врбетіце.