НАБУ розслідує виплати за електроенергію станціям на окупованих територіях

Заступник керівника офісу президента Ростислав Шурма під час пресконференції у Києві, 30 червня 2023 року, фото: УНІАН

Національне антикорупційне бюро України відкрило кримінальну справу стосовно виплат за електроенергію, яку виробили сонячні електростанції, розташовані на окупованих територіях.

Про це повідомили Суспільному джерела в правоохоронних органах. Як зазначили співрозмовники, у провадженні фігурують п'ять фірм.

Справа розслідується за ч. 5 ст. 191 ККУ (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем).

Що цьому передувало

17 серпня Bihus.Info оприлюднив розслідування про те, що ДП "Гарантований покупець" виплатив 320 мільйонів гривень за електроенергію сонячним станціям на тимчасово окупованих територіях.

За даними журналістів, серед них були ті, що належать близькому оточенню заступника глави Офісу президента Ростислава Шурми.

Мовиться про СЕС у Запорізькій області, зокрема ТОВ "КД Енерджі 2" і ТОВ "Відновлювальна Енергія Запоріжжя", співвласником яких є брат Шурми — Олег, а також ТОВ "Грін Енерджі Токмак" і ТОВ "Грандпауєр ЛЛС", співвласником яких є колишній підлеглий Шурми Руслан Божко.

Водночас Bihus.Info вказує, що оплачена електроенергія, ймовірно, не йшла до енергосистеми України, але станції отримували оплату за "зеленим тарифом" до літа 2023 року.

27 вересня, відповідаючи на запитання кореспондентки Суспільного, Шурма заявив, що енергокомпанії його брата "працюють, так само як і всі енергокомпанії в Україні у рамках загальних правил".

"Тобто ці станції, по яких було прийняте рішення призупинити облік і призупинити інформацію по передачі, призупинені. Що з ними відбувається зараз, я не знаю, але така ситуація стосується близько 70 об'єктів. Ті станції, які розташовані на підконтрольній території України, фактично так само працюють, як всі інші об'єкти", — додав посадовець.

Що відомо про "зелений" тариф

"Зелений тариф" — це спеціальна ціна, за якою купується вироблена з відновлюваних джерел (гідроелектростанції, сонячні, вітрові або біостанції) енергія. Виробники "зеленої енергетики" продають її на ринок суттєво дорожче, ніж традиційні виробники теплової або атомної енергетики.

Усю вироблену в країні електрику за різними тарифами, зокрема й дорогу "зелену", скуповує оптовий ринок (держпідприємство "Енергоринок"). Та ж установа потім продає скуплену електрику енергопостачальним компаніям, які доставляють її населенню, тому рахунок, який сплачують кінцеві споживачі, включає також витрати й на дорогу "зелену" електрику.