Депутати забороненої "ОПЗЖ" обіймають керівні посади в Раді — Комітет виборців України

Верховна рада. Фото: Facebook/ВРУ

Тридцять народних депутатів від забороненої партії "ОПЗЖ" залишаються на керівних посадах у Верховній Раді України. Зокрема як голови, заступники й секретарі комітетів, а також як керівники та співголови груп із міжпарламентських зв’язків Ради.

Про це заявила всеукраїнська громадська організація "Комітет виборців України" (КВУ).

Серед колишніх представників "Опозиційної платформи — за життя", хто досі має портфелі керівників у ВРУ:

  • Олександр Фельдман — секретар Комітету з питань екологічної політики та природокористування;
  • Юлій Іоффе — заступник голови Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг;
  • Михайло Макаренко — заступник голови Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування;
  • Григорій Суркіс — секретар Комітету з питань молоді і спорту;
  • Дмитро Ісаєнко — секретар Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування;
  • Василь Німченко — перший заступник голови Комітету з питань правової політики;
  • Григорій Мамка — заступник голови Комітету з питань правоохоронної діяльності;
  • Михайло Папієв — секретар Комітету з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України;
  • Сергій Ларін — секретар Комітету з питань цифрової трансформації.

Народний депутат Олександр Фельдман написав заяву про вихід з фракції "ОПЗЖ" у березні 2022 року.

Григорія Суркіса виключили зі складу Національного комітету України, голосування відбулося 13 січня.

20 вересня зняли з посади голови комітету Ради з питань свободи слова Нестора Шуфрича, якому раніше оголосили підозру в держзраді та відправили під варту.

Депутати "ОПЗЖ", 2021 рік. Фото: Кузьмін Олександр/УНІАН

Комітет виборців України додає, що 22 депутати забороненої "ОПЗЖ" входять до керівного складу груп з міжпарламентських зв’язків Верховної Ради, обіймаючи посади керівників і співголів. Ці нардепи працюють із такими країнами як Швейцарія, Угорщина, Туркменістан, Колумбія, Південна Корея, Куба, Норвегія, ПАР, Азербайджан, Ангола, Аргентина, Афганістан, Бельгія, Болгарія, Ботсвана, Греція, Еквадор, Ефіопія, Ірак, Казахстан, Катар, Китай.

"Для депутатів від екс-«ОПЗЖ» у парламенті створені «тепличні» умови. Але збереження керівних посад за депутатами заборонених проросійських партій – це не лише питання політичної відповідальності, а, насамперед питання національної безпеки", — зауважив Олексій Кошель, очільник КВУ.

Що відомо про заборону ОПЗЖ

20 березня 2022 року Рада національної безпеки та оборони ухвалила рішення призупинити будь-яку діяльність політичних сил, пов'язаних із Росією, на час воєнного стану.

28 березня минулого року Верховна рада отримала закон проєкту №7172-1, який передбачає заборону проросійських партій в Україні. Того ж дня партія "Опозиційна платформа — за життя" заявила про призупинення своєї діяльності.

12 квітня 2022 року президент Володимир Зеленський повідомив про затримання лідера "Опозиційної платформи — За життя" Віктора Медведчука, який раніше втік з-під домашнього арешту. Пізніше Віктора Медведчука обміняли на українських полонених із "Азовсталі".

14 квітня минулого року на засіданні Верховної ради оголосили рішення Ради національної безпеки та оборони про призупинення діяльності фракції ОПЗЖ в парламенті.

21 квітня 2022 року у Верховній Раді оголосили про створення депутатської групи "Платформа за життя та мир", для якої увійшли представники забороненої партії "Опозиційна платформа — За життя". Очолив групу Юрій Бойко.

3 травня минулого року депутати Верховної ради заборонили діяльність проросійських партій, підтримавши законопроєкт 7172-1 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони політичних партій".

15 вересня 2022 року Верховний суд України остаточно заборонив діяльність партії "Опозиційна платформа – За життя", крім того, кільком депутатам ОПЗЖ оголосили про підозру у держзраді та позбавили громадянства. Проросійська партія була заснована в 2018 році, більшість її учасників були колишніми членами "Партії регіонів".

Що відомо про позбавлення мандатів нардепів від ОПЗЖ

Питання про позбавлення мандатів всіх колишніх представників "ОПЗЖ" порушується ледь не з початку повномасштабного вторгнення Росії. Зараз більшість нардепів від забороненої партії не обмежені у парламентській діяльності, залишаються головами комітетів, їх членами та мають доступ до державної таємниці.

Ще до початку повномасштабного вторгнення частина нардепів від "ОПЗЖ" виїхала за кордон — станом на 14 лютого таких було 12, повідомляла "Українська правда".