Росіяни викрали 132 українських посадовців, четверо були вбиті – ZMINA

. Фото: АР

З початку повномасштабної війни росіяни викрали 132 представників українського місцевого самоврядування та органів влади. Понад половину викрадень (71 випадок) сталися на Херсонщині. Ще 30 випадків – у Запорізькій області.

Про це повідомив Центр прав людини ZMINA.

Інформацію правозахисники збирали як під час опитувань потерпілих, так і з відкритих джерел.

Зазначається, що 50% затриманих — голови ОТГ/мери міст, ще близько 22% — місцеві депутати. Більшість, а саме 98 посадовців, були звільнені. Все ще в полоні перебувають 14 людей. Про долю 16 людей нічого невідомо. Четверо з викрадених були знайдені мертвими.

"Про долю тих, хто досі в полоні, часто нічого не відомо: РФ зазвичай не підтверджує їхнє місце перебування, часто вони не мають ніякого офіційного статусу. Ми нічого точно не знаємо про їхній стан здоров’я, умови тримання, випадки застосування насильства тощо”, – зазначив дослідник-документатор Центру прав людини ZMINA Борис Петруньок.

Зазначається, що найбільше посадовців окупанти викрали протягом перших місяців повномасштабної війни. Представники місцевого самоврядування стали однією з найперших цілей насильницьких зникнень, адже вони були головними в громадах та володіли важливою інформацією.

Графіка Центру прав людини ZMINA

Інша причина викрадення представників органів місцевого самоврядування, на думку дослідників, полягає в тому, що посадовці є носіями значного соціального капіталу і впливають на регіон. Ще одна мотивація – намагання окупантів схилити посадовців до співпраці.

Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан розповів, що їхня організація до звільнення посадовців залучила Конгрес місцевих та регіональних влад Ради Європи, Комітет регіонів Європейського парламенту, Червоний Хрест, структури ООН.

Під час заходу він закликав звільнити міського голову Херсона Ігоря Колихаєва, голову Дніпрорудного Євгенія Матвєєва та голову Голої Пристані Олександра Бабича.