Лише 38 нардепів подали майнові декларації за 2022 рік — Рух ЧЕСНО

Фото: УНІАН

Наразі 38 народних депутатів добровільно подали майнові декларації за 2022 рік. У 2021 році таких нардепів було 53.

Про це повідомляє Рух ЧЕСНО із посиланням на дані Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК).

Зазначається, що найбільша кількість добровільних декларацій надійшла до НАЗК від фракції влади — “Слуги народу”, а за відсотком від загальної чисельності фракції чи групи — від представників “Відновлення України” та “Довіри”.

У 2022 році від представників партії "Батьківщина" не надійшло жодної майнової декларації.

Лише 38 нардепів подали майнові декларації за 2022 рік — Рух ЧЕСНО. Декларування за 2022 рік, фото: Рух ЧЕСНО

Серед керівництва парламенту декларації подав лише голова ВРУ Руслан Стефанчук — за обидва роки. Серед керівництва парламентських фракцій декларацію подав лише голова монобільшості Давид Арахамія, за обидва роки.

Раніше, 20 вересня, Верховна рада схвалила законопроєкт про електронне декларування з правкою президента Володимира Зеленського про відкриття реєстру декларацій. Документ підтримав 341 парламентар.

Що відомо про декларування під час війни

Електронне декларування — один з важливих кроків антикорупційної реформи України після Революції Гідності.

У перші тижні повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року обов’язкове подання декларацій було призупинене.

Як повідомили у Transparency International Україна, лише третина всіх посадовців подали декларації за 2021 рік.

"Швидше за все, наступного року кількість поданих декларацій скоротиться ще більше, адже якщо їх подання перетворюється у «добровільне», то де-факто це означає демонтаж однієї з ключових антикорупційних реформ", — заявили в організації.

У вересні 2022 року голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія зареєстрував законопроєкт про повернення обовʼязкового декларування "Про внесення змін до деяких законів України з метою виконання вимог Європейської комісії щодо набуття Україною статусу члена Європейського союзу" 8071. Антикорупційний комітет схвалив цей документ 18 жовтня 2022 року, але він досі не винесений на розгляд до Верховної ради.

30 січня 2023 року посли країн G7 та ЄС виступили за якнайшвидше ухвалення в Україні Державної антикорупційної програми та відновлення е-декларування та фінансового звітування політичних партій.

5 вересня Верховна рада ухвалила в цілому законопроєкт №9534 про повернення е-декларування, однак не підтримала правку про негайне відкриття реєстру е-декларацій.

6 вересня на сайті президента з'явилася петиція з вимогою ветувати законопроєкт №9534 та повернути його до парламенту для відновлення публічного доступу до реєстру декларацій. Звернення за день набрало необхідну кількість підписів.

12 вересня президент Володимир Зеленський ветував закон №9534 про відновлення електронного декларування, і закликав нардепів якнайшвидше проголосувати за відкриття реєстру декларацій.