Відмова Китаю засудити РФ за війну проти України створює "репутаційний ризик" — комісар ЄС

Віцепрезидент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс, фото: AP

Віцепрезидент Європейської комісії, комісар Європейського союзу з питань торгівлі Валдіс Домбровскіс розкритикував відмову Китаю засудити війну Росії в Україні, яка, за його словами, "впливає на імідж країни не лише серед європейських споживачів, але й для бізнесу".

Про це він сказав під час візиту до Китаю, виступаючи у Пекінському університеті, передає AFP.

"Територіальна цілісність завжди була ключовим принципом Китаю в міжнародній дипломатії. Війна Росії є грубим порушенням цього принципу. Тому нам дуже важко зрозуміти позицію Китаю щодо війни Росії проти України, оскільки вона порушує фундаментальні принципи Китаю", — сказав Домбровскіс.

Зазначається, що Китай намагається позиціонувати себе як нейтральну сторону в українському конфлікті, водночас пропонуючи РФ життєво важливий дипломатичний і фінансовий шлях порятунку, оскільки її міжнародна ізоляція поглиблюється.

Голова Китаю Сі Цзіньпін відвідав Москву в березні, а російський лідер Володимир Путін має відвідати Китай наступного місяця.

Китай і війна Росії проти України

Китай не засудив Росію за повномасштабне вторгнення в Україну.

Влада КНР обережно коментує війну: з одного боку не підтримала РФ, коли ООН голосувала за резолюцію із засудженням вторгнення в Україну, а з іншого — не стала виступати проти вторгнення.

На річницю вторгнення РФ в Україну 24 лютого у Китаї оприлюднили "мирний план" щодо війни. Всього до китайського документа увійшли 12 пунктів.

25 лютого CNN із посиланням на джерела, пов’язані з американською розвідкою поінформував, що Китай розглядає можливість відправлення зброї до Росії для використання у війні проти України.

У квітні представниця Держдепу Андреа Калан в коментарі Суспільному повідомила, що США не бачать ознак того, що Китай надсилає зброю Росії.

У серпні видання The Telegraph писало, що Китай допомагає озброювати Росію гелікоптерами, безпілотниками, оптичними прицілами та найважливішими металами, які використовуються в оборонній промисловості.