"Пошкодило дах, вікна, стелю". Як жителі Баратівки на Миколаївщині відновлюють власні домівки

Зруйнований будинок Тетяни, у якому тривають відновлювальні роботи, 25 вересня 2023 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

У Миколаївській області село Баратівка перебувало під російською окупацією майже вісім місяців. Станом на вересень 2023 року в населеному пункті проживає 455 людей, частина з них – переселенці. До повномасштабної війни було орієнтовно 650 місцевих жителів.

Про те, що довелося пережити місцевим жителям та як відновлюється населений пункт кореспондентам Суспільного розповіла начальниця Управління соцзахисту Горохівської військової адміністрації Наталя Довбик.

В окупації село Баратівка було з березня до листопада 2022 року.

Загалом під час повномасштабної війни російські війська пошкодили 35 будинків, а один — зруйнували, каже Наталя Довбик. Деякі з будинків допомагають відновлювати благодійні організації. Також руйнувань зазнала місцева церква.

"Було пряме влучання в неї, згоріла. А магазини працюють. Один продуктовий, один промтовари. Є амбулаторія, яка працює, "Лікарі без кордонів" приїжджають", — розповідає начальниця відділу соцзахисту населення.

Під час окупації село було без водо- та електропостачання, каже Наталя Довбик.

"А відновили вже після того, як деокупували нас. Десь через місяць після деокупації нам електрику дали", — каже жінка.

Прямого транспортного сполучення Баратівки з Миколаєвом немає.

Станом на вересень 2023 року в Баратівці проживає 455 людей, частина з них переселенці.

"Микільське, Ольгівка, Козацьке. До нас їдуть в село люди. Якщо є пусті будинки – ми телефонуємо господарям, щоб дали згоду їм поселитись. Допомагаємо. Гуманітарний штаб у нас працює на території", — говорить Наталя Довбик.

Село Баратівка, що на Миколаївщині, 25 вересня 2023 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Жителька села Тетяна Тищенко розповідає, що 27 березня 2022 року запам'ятає надовго, адже у цей день обстріли зруйнували її будинок.

"Я з сином проходила, все на голову падало, сипалось. Не розуміла, що відбувається. Цієї кімнати як такої не було. Дитина отримала шок, добу не розмовляла. І я вирішила, треба виїжджати. І ми виїхали у Волинську область. Майже рік там були. Зараз у сестри батька, у тітки, живемо", — розказує Тетяна.

Тетяна показує будинок, який відновлюють після російських обстрілів, 25 вересня 2023 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

З червня 2023 почали відновлювати будинок за власні гроші. У процесі допомагали рідні та сусіди, каже батько Тетяни, Микола Пилипов.

"Допомогли нам розібрати ці руїни, повивозити сміття. Ми за ті копійки, які зібрали, купили каміння, найняли бригаду", — каже Микола.

Чоловік розповідає, що сподівається на допомогу у відновленні від благодійних організацій та держави.

Микола Пилипов на території власного розбитого будинку, 25 вересня 2023 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Жителька Баратівки Наталя згадує, під час окупації з березня до листопада 2022 року було страшно виходити на вулицю.

"Скільки у нас було цих обшуків. Заходили прямо в автівки зі зброєю. І було їх тут багато людей, у кожну хату заходили. Хвилювалися. Тоді ж шукали АТОвців. То сина забирали", — розповідає Наталя.

Будинок Наталі, на відміну від оселі сусідів, вцілів, однак зазнав пошкоджень.

"Пошкодило дах, вікна, стелю. Потріскалося все. Дали на "Євідновлення". Нам держава дала гроші. Ми купили шифер, купили балки, щоб підбивати стелю цю, двері ми купили", — каже жінка.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.