"Вагнерівці" йдуть із Сирії, цим може скористатися Іран — ISW

Група російських найманців із ПВК "Вагнер" сідають у вертоліт на півночі Малі, дата фото невідома, АР

Найманці із російської приватної військової компанії "Вагнер" звільняють свої позиції в Сирії, щоб виконати ультиматум Міноборони Росії.

Про це йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

Зазначається, що Міністерство оборони Росії 27 серпня дало вказівку силам із ПВК "Вагнер" в Сирії покинути країну або приєднатися до збройних сил Росії до 20 вересня. Аналітики ISW припускають, що Іран може отримати контроль над деякими позиціями "вагнерівців", щоб забезпечити військові активи та розширити свої економічні операції.

У Сирії перебувають приблизно 1500 бойовиків групи Вагнер, а понад 3000 сирійців працюють на них. Водночас російські військові блогери заявили, що з погляду вагнерівців кращим варіантом є передача активів Ірану, а не російському Міноборони.

"Відхід "вагнерівців" із Сирії дає Ірану можливість забезпечити постійну та прибуткову присутність там. Іран використовує територію центральної сирійської пустелі для передачі зброї та військового обладнання своїм проксі через ЛевантЛевант — загальна назва країн, розташованих у східній частині Середземномор'я. В широкому розумінні до Леванту належить увесь півмісяць східного узбережжя Середземного моря, у вузькому значенні — лише Сирія та Ліван.", — йдеться у звіті.

Крім того, відзначається, що Сирія має одні з найбільших відомих запасів фосфатів, які є ключовим інгредієнтом добрив.

Асад їде до Китаю

Також аналітики ISW повідомляють, що президент Сирії Башар Асад 21 вересня поїде до Китаю на "сирійсько-китайський саміт", імовірно, для розширення двосторонніх економічних зв’язків. Візит буде зосереджений на забезпеченні китайської допомоги у відбудові Сирії та започаткуванні проєктів Ініціативи "Один пояс, один шлях" у Сирії.

"Жоден сирійський військовий персонал не планується супроводжувати Асада до Китаю, що вказує на те, що військова співпраця не є метою поїздки. Міністерство закордонних справ Китаю відмовилося коментувати поїздку", — йдеться у звіті ISW.

Відомо, що Китай підтримував дипломатичні відносини з Асадом протягом громадянської війни в Сирії, коли багато держав розірвали відносини з режимом. Китай не інвестував значних грошей у відновлення Сирії, але неодноразово висловлював готовність допомогти. Востаннє Асад відвідував Китай у 2004 році. У 2023 році Асад підписав угоди як з Іраном, так і з Росією, спрямовані на співпрацю та відбудову.