У Лівії після катастрофічних повеней люди влаштували мітинг і підпалили будинок мера на знак протесту

Люди доставляють допомогу в зруйноване раптовою повінню місто Дерна, Лівія, 16 вересня 2023 р., фото: AP

На сході Лівії сотні людей вийшли на вулиці міста Дерна, яке зазнало найбільших руйнувань від смертельної повені. Протестувальники висловлювали свій гнів і розчарування тим, як влада впоралася зі стихією, яка минулого тижня забрала життя тисяч людей і знищила цілі квартали.

Про це пише CNN.

Протестувальники зібралися біля мечеті Сахаба і вигукували гасла проти глави східного лівійського парламенту Агіли Салеха та інших офіційних осіб. Дехто виліз на дах мечеті та розмахував прапорами та банерами.

Вони звинуватили місцеву владу в недбалості та корупції, а також вимагали притягнення до відповідальності та компенсації постраждалим від повені. Вони також закликали до національної єдності та примирення в країні, яка понад десять років розділена війною та політичними потрясіннями.

Протестувальники підпалили будинок мера

Акція протесту переросла в насильство ввечері, коли деякі демонстранти підпалили будинок Абдулменама аль-Гаїті, який був мером Дерни під час повені. Менеджер його офісу повідомив, що його не було вдома, коли стався інцидент.

Мера Дерни після повені відсторонили від посади і почали розслідування його ролі у катастрофі.

Протест став першою великомасштабною демонстрацією після повені, яка сталася 10 вересня, коли дві греблі на пагорбах біля Дерни повалилися через зливи, викликані штормом Даніель. Греблі мали захистити місто від раптових повеней, але замість цього вони випустили потік води та сміття, який пронісся через Дерну, руйнуючи будинки, підприємства, інфраструктуру та життя тисяч людей.

Повна кількість загиблих ще невідома, тисячі людей досі вважаються зниклими безвісти. Офіційні особи назвали дуже різну кількість загиблих. Всесвітня організація охорони здоров'я підтвердила 3922 смерті.

Влада ігнорує попередження

Голова східного парламенту Лівії намагався відвести провину від влади, описавши повінь як "безпрецедентне стихійне лихо" і сказавши, що люди не повинні зосереджуватися на тому, що можна або потрібно було зробити.

Але коментатори привернули увагу до попереджень, наданих заздалегідь, включно з академічною статтею, опублікованою минулого року гідрологом, в якій описується вразливість міста до повеней і термінова потреба підтримувати дамби, які його захищають.

Стаття, написана доктором Ахмедом Елмагорі з Університету Бенгазі, попереджає, що дамби Дерни погано спроєктовані та побудовані, а також не мають належного обслуговування й моніторингу. Він також передбачив, що провал однієї або обох дамб може призвести до катастрофічної повені, яка може вбити тисячі людей і завдати значних збитків.

Він закликав владу вжити негайних заходів для ремонту та зміцнення дамб, а також запровадити плани на випадок надзвичайних ситуацій і системи раннього попередження, щоб зменшити ризик катастрофи.

Проте його рекомендації, очевидно, були проігноровані владою, яка не спромоглася виділити достатньо грошей і ресурсів для безпеки.

Команда рятувальників шукає постраждалих від раптової повені в місті Дерна, Лівія, 18 вересня 2023 р., фото: AP

Дерна залишається в жахливій ситуації

Через тиждень після повені Дерна залишається в жахливій ситуації, чимало людей залишаються без даху над головою, голодні та травмовані. Серйозно пошкоджено або зруйновано міську систему водопостачання, електромережі та заклади охорони здоров’я. Ризик спалахів захворювань високий через трупи та сміття, що засмічують вулиці.

Гуманітарна допомога повільно надходить до міста Дерна, частково через проблеми з безпекою та матеріально-технічні труднощі. Місто розташоване в східній Лівії, проти якої виступає міжнародно визнаний Уряд національної згоди, розташований у Триполі.

ООН та інші міжнародні організації закликали до термінової допомоги жертвам повені в Дерні, а також до тривалого політичного вирішення конфлікту в Лівії.

Руйнування, спричинені раптовою повені, Дерна, Лівія, 17 вересня 2023 р., фото: AP

Що відомо про обвал греблі в Лівії

Шторм "Даніель" пронісся над Середземним морем у неділю, 10 вересня. Через нього у країні розмити дороги, зруйновані будівлі у Дерні та уражені поселення уздовж узбережжя, включаючи друге за величиною місто Лівії Бенгазі.

Речник Лівійської національної армії Ахмед Місмарі повідомив, що масштабні повені сталися після обвалу дамб над Дерною, "змивши цілі квартали з їхніми жителями в море".

За словами очевидців, пошуково-рятувальні роботи тривають. Влада оголосила надзвичайний стан, закривши школи та магазини та запровадивши комендантську годину.

Лівія політично розділена між на східну та західну частини, а державні служби розпалися після повстання 2011 року за підтримки НАТО, яке спричинило багаторічний конфлікт. Міжнародно визнаний уряд у Тріполі не контролює східні території.