США запровадили санкції проти міжнародної мережі, яка допомогає Ірану виробляти дрони

Важливо
Ударний безпілотник "шахед". Фото: Суспільне Чернігів

Сполучені Штати 19 вересня запровадили санкцій проти міжнародної мережі, яка допомагає Ірану виробляти безпілотники. Йдеться про чотири компанії та сім фізосіб.

Про це повідомляє Мінфін США.

"Управління з контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США (OFAC) запровадило санкції щодо семи фізичних і чотирьох юридичних осіб, що базуються в Ірані, Китаї, Росії та Туреччині, у зв'язку з іранським безпілотним літальним апаратом і розробкою військової авіації", — йдеться у повідомленні.

Зазначається, що ця мережа сприяла постачанню і фінансовим операції на підтримку іранської авіаційної промислової компанії (HESA) з виробництва, закупівель і технічного обслуговування дронів і військових літаків.

OFAC також оновлює запис HESA в Списку спеціально визначених громадян і заблокованих осіб (SDN), включивши його новий псевдонім, який він використовував для ухилення від санкцій і заходів експортного контролю.

"Триваюче навмисне розповсюдження Іраном своїх БПЛА дозволяє Росії, її ставленикам на Близькому Сході та іншим дестабілізуючим гравцям підривати глобальну стабільність", — заявив заступник міністра фінансів з питань тероризму та фінансової розвідки Браян Е. Нельсон.

Зокрема, під санкції потрапили:

  • Мехді Гогердчян — нинішній керуючий директор HESA і член ради директорів фірми (Іран);
  • Хамідреза Нурі — заступник голови ради директорів HESA (Іран);
  • Хусейн Аіні — директор HESA з виробництва БПЛА і опікується випробовуваннями БПЛА компанії в Сирії (Іран);
  • Компанія Shenzhen Jiasibo (Китай);
  • Компанія Dong Wenbo (Китай);
  • Су Чуньпен — керуючий директор і власник Shenzhen Jiasibo (Китай);
  • Мехмет Токдемір (Туреччина);
  • Алааддін Айкут (Туреччина).

Також США додали до списку обмежень російські компанії "Дельта-Аеро", ВАТ НВП "Аеросила" і ВАТ "Стар".

"Дельта-Аеро", АТ "НПП "Аеросила" і ВАТ "Стар" внесені до санкційного списку за надання або спробу надання фінансової, матеріальної, технологічної чи іншої підтримки, або товарів, чи послуг на підтримку HESA", — йдеться у повідомленні.

Участь Ірану у війні Росії проти України

13 вересня 2022 року військові ЗСУ уперше знищили ударний дрон-камікадзе іранського виробництва, який використали війська РФ.

За даними української розвідки, Росія замовила в Ірані понад 2400 дронів, якими регулярно атакує інфраструктурні та цивільні об'єкти в Україні. Іран заперечує надання Росії зброї для війни в Україні.

У жовтні 2022-го Американський Інститут вивчення війни (ISW) інформував, що члени Корпусу вартових ісламської революції Ірану перебувають в окупованому Криму, щоб навчати російських військових користуватися дронами-камікадзе Shahed-136.

1 березня 2023 року британська розвідка повідомила, що у російської армії з'явився другий майданчик для запуску іранських дронів. Тепер РФ почала запускати БПЛА з Брянської області, що скорочує час підльоту до Києва.

Раніше аналітики з Conflict Armament Research зазначили, що Росія модифікувала іранські дрони, переробивши їхню ударну частину для того, щоб завдавати максимальної шкоди енергетичній інфраструктурі України.

10 червня, офіційний представник Білого дому Джон Кірбі заявив, що Росія отримує з Ірану матеріали, необхідні для будівництва заводу з виробництва безпілотників, який може бути повністю запущений на початку наступного року.

За його словами, отримані супутникові знімки свідчать про плани розмістити завод з виробництва БПЛА в особливій економічній зоні "Алабуга" в Росії на території Республіки Татарстан.