У Вірменії відбувається антиурядовий мітинг

Оновлено
Протести у Вірменії 19 вересня 2023 року. Кадр з відео

Жителі Єревана вийшли на стихійну акцію протесту проти прем'єра Нікола Пашиняна до уряду Вірменії. Демонстранти перекрили центральну площу Республіки та всі під'їзди до неї. Будівля уряду оточена поліцією.

Як повідомляє видання Медуза, протестувальники скандують гасла проти уряду Нікола Пашиняна і вимагають від нього втрутитися в ситуацію в Нагірному Карабасі і захистити вірменське населення регіону від обстрілів з боку азербайджанських військових.

Протестувальники періодично кидають у співробітників правоохоронних органів каміння і пластикові пляшки. Інформації про затриманих і постраждалих немає.

Будівля уряду оточена поліцією.

Під офісом ООН в Єревані протестує біженка з Нагірного Карабаху Маргарита Карамян. Вона вимагає, щоб у ситуацію втрутилися миротворчі війська ООН.

"Ми не знаємо до кого звернутися. До ООН ми звернулися і вимагали, щоб вони негайно втрутилися, ввели миротворчі війська ООН, тому що російські зараз потакають Азербайджану і для нас нічого дивного в цьому немає. Окрім того, що вони потакають, вони та нічого не роблять. Вони (російські війська – ред.) заявляють, що тільки якщо буде небезпека для російських військ, тільки тоді вони будуть щось робити. Але скоріше за все Туреччина й Азербайджан російські війська чіпати не будуть, тому що це їх друзі", — біженка з Нагірного Карабаху Маргарита Карамян.
Фото з акції під ООН/ Маргарита Карамян

Вона розповіла про обстріли Нагірного Карабаху від своїх родичів.

"Сьогодні фактично протягом 4 годин весь Арцах був під артобстрілом, працювали безпілотники. З'явилася інформація, що працює авіація, дуже багато поранених — 26 поранених і 2 вбитих, це тільки серед мирного населення. Одна дитина загинула і 11 поранених, це діти", — біженка з Нагірного Карабаху Маргарита Карамян.
Фото з акції під ООН/ Маргарита Карамян

Вона додала, що жителі Нагірного Карабаху ховаються від обстрілів у підвалах.

"Знаю тільки, що люди в підвалах, а що відбувається на позиціях взагалі поки не відомо. Скоріше за все, судячи з того граду снарядів, про який говорять, град снарядів і обстрілів у нас буде дуже багато жертв і багато поранених", — біженка з Нагірного Карабаху Маргарита Карамян.
Фото з акції під ООН/ Маргарита Карамян

Про своє бачення політичної ситуації в Нагірному Карабаху жінка розповідає так.

"Азейбарджан і Росія вже декілька місяців нас попереджала, що “арцахці” (жителі Нагірного Карабаху – ред.) повинні або інтегруватися в Азербайджан, або просто покинути цю територію — це означає етнічну чистку, оскільки “арцахці” самі не хотіли йти від своїх домівок. Це наш дім, ми там століттями жили, але чомусь вирішили що ми маємо покинути нашу землю й отака ситуація", — біженка з Нагірного Карабаху Маргарита Карамян.
Фото з акції під ООН/ Маргарита Карамян

Біженка переконана, що після війни в Нагірному Карабаху, бойові дії можуть перекинутися на територію Вірменії.

"Їхні вимоги - це роззброєння “армії оборони Арцаха” і розформування держвлади в Арцаху. Ми вже протягом трьох років говоримо після війни 2020-го року, що ціль Азербайджану — це просто ліквідація вірменської державності. Їхня ціль не стільки Арцах, скільки Вірменія. І скоріше за все, якщо їм вдасться розправитись з Арцахом, то наступна війна буде на території Вірменії", — біженка з Нагірного Карабаху Маргарита Карамян.

Протестувальники обіцяють залишатися під офісом ООН в Єревані всю ніч, щоб їхні вимоги передали в головний офіс ООН в Нью-Йорку.

Акція протесту також пройшла біля російського посольства в Єревані. Громадяни вимагали від російських миротворців, які дислокуються в Нагірному Карабасі, захистити жителів регіону від азербайджанської агресії.

Що відомо про операцію Азербайджану у Нагірному Карабасі 19 вересня

Азербайджан заявив про початок антитерористичних заходів локального характеру в Нагірному Карабаху. Для евакуації населення з небезпечної зони в Карабасі створили гуманітарні коридори та пункти прийому, заявили у Міноборони країни. При цьому Міноборони Вірменії заявило, що ситуація на кордонах відносно стабільна. Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян скликав засідання Радбезу у зв'язку із ситуацією в Нагірному Карабасі і заявив, що Азербайджан проводить в регіоні етнічну чистку. Франція терміново скликає засідання Радбезу ООН щодо ситуації у Нагірному Карабасі.

Що відомо про ситуацію у Нагірному Карабаху

Восени 2020 року азербайджанська армія провела військову операцію в Нагірному Карабаху, внаслідок якої повернула контроль над частиною території — звідти виїхали етнічні вірмени, що населяли регіон. Відтак Вірменія втратила так званий пояс безпеки навколо Нагірного Карабаху — це райони Азербайджану, які вірмени захопили під час попередньої війни.

За умовами тристороннього документа про припинення війни, у Нагірному Карабаху на п'ять років залишались російські миротворці. Втім країни досі не уклали мирну угоду, над якою працювали впродовж цих років за посередництва третіх сторін.

У грудні минулого року азербайджанські екоактивісти заблокували єдину дорогу, яка сполучає Нагірний Карабах із Вірменією і перекрили постачання гуманітарних вантажів.