Байден запропонує розширити склад Радбезу ООН, щоб послабити вплив Китаю і Росії — ЗМІ

. Президент США Джо Байден прибув у Вільнюс на саміт НАТО, 10 липня 2023 року. Фото: Reuters

Президент США Джо Байден може запропонувати розширити склад Ради Безпеки ООН, щоб послабити вплив Китаю та Росії. Очікується, що Байден закликатиме до розширення Ради Безпеки ООН, зокрема, за рахунок Німеччини та Японії, коли світові лідери зберуться в Нью-Йорку.

Про це пише The Telegraph.

Президент США попросить 193 країни-члени ООН "поглянути на архітектуру Ради Безпеки", повідомив речник Білого дому з питань національної безпеки Джон Кірбі в інтерв'ю The Telegraph напередодні Генеральної Асамблеї.

У розмові з The Telegraph Кірбі сказав: "Я думаю, що президент Байден, і ви почуєте, як він говоритиме про це трохи більше наступного тижня, чітко дав зрозуміти, що ми вважаємо, що настав час поглянути на архітектуру Ради Безпеки".

За його словами, Рада Безпеки ООН має бути “більш інклюзивною і всеосяжною".

Відповідаючи на запитання, чи означає це зміну правил застосування права вето або структури членства, Кірбі сказав: "Ми вважаємо, що настав час переглянути архітектуру Ради Безпеки. Ми просто вважаємо, що настав час обговорити архітектуру організації. Я думаю, що президент Байден, Сполучені Штати, підтримав би збільшення кількості членів".

За інформацією The Telegraph, Байден наполягає на "п'яти або шести" нових постійних членах, включаючи Індію, Бразилію, Німеччину і Японію. Бразилія і Південна Африка також згадуються як можливі члени, що представляють Латинську Америку і Африку. Неясно, чи матимуть вони право вето.

Наразі Рада Безпеки ООН має п'ять постійних членів: Китай, Росія, США, Велика Британія і Франція. До неї також входять 10 непостійних членів, які обираються на дворічний термін.

В останні роки Рада Безпеки намагалася досягти згоди з таких ключових питань, як Північна Корея і Сирія. У травні 2022 року не вдалося ухвалити резолюцію, яка б посилила санкції проти Пхеньяна через запуски балістичних ракет. Незважаючи на 13 підписантів, Китай і Росія назвали цей захід "контрпродуктивним і негуманним".

Реформа Ради Безпеки вимагатиме внесення поправок до Статуту ООН. На це можуть накласти вето Китай і Росія, чиї повноваження блокувати резолюції і санкції можуть бути зменшені в результаті реформи.

Представники США та ООН повідомили американським ЗМІ, що плани пана Байдена можуть запропонувати місця новим постійним членам без права вето. Посол Великої Британії в ООН підтримує реформу Ради Безпеки.

Байден має виступити на Генасамблеї ООН у вівторок, а президент України Володимир Зеленський, як очікується, також особисто виступить на засіданні — вперше з початку війни, відзначає видання.

Цього тижня Зеленський має поїхати до США, щоб виступити на Генеральній Асамблеї Організації Об'єднаних Націй та відвідати Білий дім і Конгрес. Раніше радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван повідомив, що президент США Джо Байден 21 вересня у Вашингтоні зустрінеться з президентом України Володимиром Зеленським.