Блінкен зателефонував Гутеррешу напередодні Генасамблеї ООН: серед тем дзвінка — "зернова угода"

. Держсекретар США Ентоні Блінкен. Фото: Associated Press

Держсекретар США Ентоні Блінкен напередодні Генасамблеї ООН провів телефонну розмову з генсеком Організації Антоніу Гутеррешем.

Про це повідомили у Державному департаменті Сполучених Штатів.

Зазначається, що дзвінок відбувся 16 вересня. Сторони обговорили "широке коло питань, включно з Чорноморською зерновою угодою та війною РФ проти України", вказали у американському відомстві.

Також Блінкен і Гутерреш порушили питання пріоритетів США на Генеральній асамблеї ООН. Зокрема мовиться про:

  • ключові принципи статуту Організації та загальну декларацію прав людини;
  • оновлення ООН для реагування на виклики та зусилля, спрямовані на досягнення цілей сталого розвитку Організації.

Що відомо про вихід РФ із "зернової угоди"

Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.

В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.

Згодом президент Володимир Зеленський повідомив, що направив офіційні листи президенту Туреччини Ердогану та генсеку ООН Гутеррешу з пропозицією продовжити роботу "зернової угоди" або її аналога в тристоронньому форматі.

Як заявили у Міноборони РФ ввечері 19 липня, з 20 липня всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря в українські порти, розглядатимуться РФ як потенційні перевізники військових вантажів.

20 липня у Міноборони України попередили, що з 00:00 21 липня всі судна, які прямують в акваторії Чорного моря у напрямку морських портів РФ та українських морських портів, що перебувають на тимчасово окупованій Росією території, можуть розглядатися Україною, як такі, що перевозять вантажі воєнного призначення з усіма відповідними ризиками.