Шмигаль — про опалювальний сезон: "Ворог продовжуватиме терор, але у нас більше ППО"

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль під час виступу на VI Міжнародному ветеранському форумі "Україна. Захисники. Майбутнє", 22 серпня 2023 рік. Скриншот з відео

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що протягом наступного опалювального сезону російські окупанти надалі атакуватимуть цивільну інфраструктуру України.

Про це глава українського уряду сказав під час пресконференції 15 вересня, передає кореспондент Суспільного.

"Цього року ми очікуємо не менш складу зиму. Розуміємо наміри ворога. Вся інформація до чого вони готуються є в розпорядженні наших розвідувальних органів. Ворог буде продовжувати терор на цивільну інфраструктуру. Але у нас набагато більше ППО, у них менше ракет. Ми протягом року готувались і готували захист. Вибудовували алгоритми та протоколи, вибудовували проєкти фізичного активного та пасивного захисту", — повідомив Шмигаль.

Водночас прем'єр-міністр зазначив, що є розуміння, як проходити цю зиму.

"Газу накопичено — 14.4 мільярда кубів, якщо порівнювати із минулим роком, то це вже рівень торішнього входження в опалювальний сезон. У нас ще є час, продовжуємо накопичення. Вугілля — запустилась генерація. 7 блоків АЕС в роботі, ще 2, з тих 9, що є під контролем України теж виходять із ремонтної програми та будуть запущені. Це дасть змогу ще зібрати вугілля і ми впевнено входимо в опалювальний сезон з нашою теплоенергетикою", — розповів глава уряду.

Шмигаль вказав, що країна готова до зимового періоду приблизно на 80%.

"Розвиваємо можливість експорту та імпорту (електроенергії — Ред.) із ЄС. Це наш резерв. На сьогодні — 1.2 ГВт — у нас фізична спроможність, і політична відкрита можливість експортувати чи імпортувати в ЄС. Вона може бути збільшена до 2 ГВт. Це наш резерв для проходження цієї зими навіть в умовах російського терору", — пояснив прем'єр.

Глава уряду додав, що було проведено майже 80% робіт із відновлення всіх мереж і всіх мережевих підстанцій.

"Високовольтні підстанції відновлені до рівня дотерорестичної атаки. Теплогенерацію відновили також на 80%, продовжуються роботи, є графік. Контролюємо у щоденному режимі", — підсумував Шмигаль.

Яка ситуація з електропостачанням в Україні

Восени 2022-го Росія регулярно почала обстрілювати енергоінфраструктуру України. У грудні через російські обстріли з ладу була виведена половина енергосистеми України. А після обстрілів 16 грудня запровадили надзвичайний стан в енергетиці.

Міжнародні організації та уряди країн відправили Україні генератори та іншу допомогу для відновлення електрики. 13 грудня в Парижі відбувся перший енергетичний "Рамштайн", де серед іншого ухвалили 1 мільярд доларів Україні на проходження зими.

В уряді України розглядають три сценарії блекауту і закликають українців економити електроенергію та підготуватись до тривалих відключень світла.

З 16 січня 2023-го українці можуть обміняти старі електричні лампи розжарювання на енергоощадні LED-лампи, вони на 88% більш енергоефективні. Фінансування 30 млн LED-ламп відбуватиметься коштом ЄС. Заявку можна подати через "Дію", після чого — отримати п'ять нових ламп у найближчому відділені "Укрпошти".