Помер один із творців клонованої вівці Доллі

Шотландський вчений Ян Вілмут у церкві Павла у Франкфурті-на-Майні, центральна Німеччина, 14 березня 2005 року. Фото: AP Photo/Michael Probst

У віці 79 років помер шотландський ембріолог Ян Вілмут, який був одним із творців першого у світі клонованого ссавця — вівці Доллі, яка народилася 5 липня 1996 року.

Про це повідомляє The Guardian.

Професор Вілмут очолював групу вчених з Інституту Росліна при Единбурзькому університеті, яка працювала над створенням клонованої вівці.

"Він був титаном наукового світу", — сказав директор і віце-канцлер Единбурзького університету, професор Пітер Матісон.

Матісон додав, що експеримент Вілмута "трансформував наукове мислення того часу".

Доллі була першою, кого створили з культивованої клітини молочної залози, об'єднавши молочну залозу шестирічної вівці породи фінн дорсет і яйцеклітину, взяту у шотландської чорнорябої вівці.

Цей прорив став вершиною кар'єри Вілмута, який працював у галузі зоології та кріоконсервації з кінця 1960-х років, відзначає видання. У 1973 році він був частиною команди Кембриджського університету, яка створила Фрості — перше теля, що народилося із замороженого ембріона.

Коли новина про клонування Доллі вперше з'явилася в "Observer" у лютому 1997 року, вона викликала резонанс у ЗМІ і спровокувала публічні дебати про етичність клонування. Висловлювалися побоювання, що в майбутньому цей метод може бути використаний для клонування людей, нагадує The Guardian.

Вілмут тоді назвав перспективу клонування людини "огидною". Він заявив в інтерв'ю New York Times, що його робота "не має нічого спільного зі створенням копій людських істот". Він додав, що цей прорив дозволить вченим вивчати генетичні захворювання, від яких не існує жодних ліків.

Доллі, яку жартома назвали на честь кантрі-співачки з США Доллі Партон, народила шістьох ягнят. Вона провела решту свого життя серед отари в единбурзькому Інституті Росліна. Її приспали у 2003 році, коли їй було шість років, і вона хворіла на артрит та вірусне захворювання легенів. Після смерті тіло тварини передали до Національного музею Шотландії, де його експонують до сьогодні.