У Японії завершили перший етап скидання в океан води з АЕС "Фукусіма1"

Робітник у захисному костюмі і масці робить нотатки перед резервуарами для зберігання радіоактивної води на зруйнованій від цунамі атомній електростанції Fukushima Dai-chi, 10 лютого 2016 року, Японія, фото: АР

У Японії завершили перший етап скидання в океан очищеної від радіоактивних елементів води з атомної електростанції “Фукусіма1”.

Про це з посиланням на Токійську електроенергетичну компанію TEPCO, яка є оператором “Фукусіми-1”, повідомляє NHK.

Перший етап розпочався 24 серпня. Відтоді в океан щодня скидалося близько 460 тонн очищеної води, розведеної великою кількістю морської води.

Повідомляється, що упродовж сімнадцяти днів спустили усі заплановані 7800 тонн очищеної води. Це відповідає 10 повним резервуарам, у яких на майданчику АЕС зберігається забруднена радіоактивними елементами вода.

Згідно з пробами морської води, взятих у межах 3 кілометрів від станції, максимальна концентрація тритію становить 10 беккерелів на літр. При цьому граничним рівнем, при якому скидання води має  призупинитися, вважається у 70 разів вища позначка — 700 беккерелів на літр.

У TEPCO повідомили, що на перевірку комплексу очисних і скидних установок та підготовку до початку другого етапу піде близько трьох тижнів.

Всього планується провести чотири етапи скидання води до березня 2024 року. В океан хочуть випустити 31 200 тонн води. Це приблизно 40 резервуарів.

Аварія на АЕС “Фукусіма-1” сталася під час землетрусу та цунамі у 2011 році. Вода, що використовується для охолодження розплавленого радіоактивного палива, та забруднені дощові й ґрунтові води очищаються для видалення більшості радіоактивних елементів і зберігаються у спеціальних резервуарах. Зараз на майданчику станції їх нараховується більше тисячі. Пр цьому у воді залишається тритій. Це менш радіоактивний і небезпечний елемент, він не накопичується в організмі.

Перш ніж спустити таку очищену воду в океан, її розбавляють із морською водою в пропорції один до семи. Це знижує рівень тритію до норми питної води, встановленої Всесвітньою організацією охорони здоров’я.

Що відомо про аварію на АЕС у префектурі Фукусіми

11 березня 2011 року землетрус і цунамі призвели до найбільшої аварії на японській атомній електростанції "Фукусіма-1". Аварія, внаслідок якої розплавилася активна зона реакторів відразу на трьох енергоблоках та спричинила вибух, стала наймасштабнішою в атомній енергетиці після трагедії на Чорнобильській АЕС в 1986 році. Понад 18 000 людей загинули.

У квітні 2021 року Японія схвалила план скидання до моря понад одного мільйона тонн забрудненої води зі зруйнованою атомної електростанції Фукусіма.

Екологічна організація Greenpeace попередила, що забруднена вода, яку планують скинути в море з атомної електростанції "Фукусіма-Даїті", містить небезпечно високий рівень радіоактивного вуглецю.