Україна почала транспортувати зерно через порти Хорватії — Мінекономіки

. Балкер з українським зерном. Фото: Міноборони Туреччини

Україна почала використовувати ще один шлях експорту зерна – продукція транспортуватиметься до інших країн через порти Хорватії.

Про це повідомила перша віцепрем’єр-міністерка – міністерка економіки Юлія Свириденко під час двосторонньої зустрічі із прем’єр-міністром Республіки Хорватія Андреєм Пленковичем на саміті ініціативи Трьох морів у Бухаресті.

"Українське зерно вже пішло на експорт через хорватські порти. Дякуємо за таку можливість. Цей торговий шлях хоч і нішевий, але вже користується популярністю. Ми готові його розвивати, розширюючи можливості транспортного коридору. Ми вважаємо, що цей логістичний маршрут буде відігравати важливу роль у двосторонній торгівлі між нашими країнами і після війни", — сказала вона.

Свириденко і Пленкович також обговорили важливість спільного розв'язання питання експортних обмежень для українського експорту.

19 липня держсекретар МЗС Хорватії Франо Матусіч на засіданні Генеральної Асамблеї ООН заявив, що Хорватія пропонує свою залізничну мережу та порти в Адріатичному морі для транспортування української агропродукції альтернативними шляхами через блокування Росією "зернової ініціативи".

31 липня глава МЗС Дмитро Кулеба повідомив, що домовився зі своїм хорватським колегою Гордоном Гирличем-Радманом щодо транспортування українського зерна через порти на Дунаї та в Адріатичному морі.

Що відомо про вихід РФ із зернової угоди

Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.

В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.

Згодом президент Володимир Зеленський повідомив, що направив офіційні листи президенту Туреччини Ердогану та генсеку ООН Гутеррешу з пропозицією продовжити роботу "зернової угоди" або її аналога в тристоронньому форматі.

Як заявили у Міноборони РФ ввечері 19 липня, з 20 липня всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря в українські порти, розглядатимуться РФ як потенційні перевізники військових вантажів.

20 липня у Міноборони України попередили, що з 00:00 21 липня всі судна, які прямують в акваторії Чорного моря у напрямку морських портів РФ та українських морських портів, що перебувають на тимчасово окупованій Росією території, можуть розглядатися Україною, як такі, що перевозять вантажі воєнного призначення з усіма відповідними ризиками.