НАБУ скерувало до суду справу проти шістьох експосадовців ПриватБанку, яких підозрюють у розкраданні понад 8,4 млрд грн

Ілюстративне фото: УНІАН

Національне антикорупційне бюро (НАБУ) і Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) передали до суду справу про розкрадання коштів ПриватБанку" на загальну суму понад 8,4 мільярда гривень.

Про це повідомляє пресслужба НАБУ.

За даними НАБУ, підозрюваними у справі є шестеро людей. Серед них:

  • ексголова правління ПАТ КБ "ПриватБанк" Олександр Дубілет;
  • колишній перший заступник голови правління ПАТ КБ "ПриватБанк" Володимир Яценко;
  • ексзаступник голови правління ПАТ КБ "ПриватБанк";
  • колишня керівниця департаменту фінансового менеджменту ПАТ КБ "ПриватБанк";
  • екскерівниця департаменту підтримки міжбанківських операцій ПАТ КБ "ПриватБанк";
  • керівниця департаменту операційного напрямку ПАТ КБ "ПриватБанк".

Їм загрожує покарання у виді позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років, з позбавленням права обіймати певні посади на строк до 3 років, з конфіскацією майна.

За даними слідства, у грудні 2016 року, напередодні націоналізації ПриватБанку, колишній голова правління Олександр Дубілет доручив перерахувати кошти з кореспондентського рахунку, відкритого в одному з європейських банків, як погашення заборгованості за раніше виданим акредитивам двом компаніям-агротрейдерам.

В результаті фінустанові завдали збитків на суму близько 315 млн доларів США (8,2 млрд грн за курсом НБУ).

"Для прикриття фактичної розтрати коштів ПриватБанку і надання вигляду законності цій злочинній схемі колишні високопосадовці банку підробили банківські документи та провели фіктивне кредитування пов'язаної з банком юридичної особи. Таким чином цю особу зробили боржником саме на ту суму, яку вивели через погашення акредитивів іншим компаніям", — зазначили у НАБУ.

Крім того, ексголова правління банку, його перший заступник та два керівники департаментів у грудні 2016 року за день до визнання ПриватБанку неплатоспроможним на підставі неправдивих документів виплатили коштом банку близько 223 млн грн на користь пов’язаних з банком компаній.

Гроші перераховували декількома траншами на дві різні компанії. 85,2 млн грн – на рахунок однієї пов'язаної з учасниками схеми компанії, а 136,8 млн грн – на користь іншої. Ці кошти учасники схеми згодом вивели за кордон з метою легалізації.

29 червня Касаційний госпсуд у складі Верховного суду скасував постанову апеляційного суду за позовом компанії Birgminton Investing Inc, пов'язаної з колишнім власником ПриватБанку, і підтвердив правомірність націоналізації фінустанови, залишивши чинним рішення першої інстанції.

15 лютого Велика палата Верховного суду України вперше застосувала так званий "антиколомойський" закон №590. Тоді було прийнято рішення, що ПриватБанк, який було націоналізовано у 2016 році не повернеться до його колишніх власників.

"Антиколомойський" закон № 590

13 травня 2020 року Верховна рада ухвалила в цілому законопроект про банки. Це була одна з вимог Міжнародного валютного фонду перед наданням Україні кредитного траншу у 2021 році. Документ підтримали 270 нардепів.

Ухвалений законопроєкт надав Нацбанку повноважень щодо регулювання діяльності інших фінустанов. Також документ дозволив удосконалити механізм ліквідації таких установ. Щодо націоналізованих банків, то документ остаточно заборонив скасовувати рішення про націоналізацію.

Законопроект про банки називають "антиколомойським", адже він унеможливлює повернення ПриватБанку, який було націоналізовано у 2016 році колишнім власникам Ігорю Коломойському та Геннадію Боголюбову.

У пресслужбі банку зазначили, що важливість даної справи полягала у тому, що від її результату залежав розгляд ще кількох десятків подібних позовів, через які колишні власники "ПриватБанку" намагались оскаржити законність процесу націоналізації.

Позов Олександра Дубілета

На момент націоналізації ПриватБанку посаду голови правління обіймав Олександр Дубілет. У 2021 році він звернувся до суду з позовом до ПриватБанку, Міністерства фінансів і Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Цим позовом він вимагав визнати недійсним договір, за яким держава викупила акції банку за 1 гривню.

Господарський суд у Києві закрив справу, проте Північний апеляційний господарський суд скасував це рішення і повернув справу в першу інстанцію. Банк подав касацію.

Касаційний господарський суд у Верховному суді попросив Велику палату вирішити правову проблему щодо застосування так званого "антиколомойського закону", який передбачає, що колишні власники банку можуть отримати лише грошове відшкодування за нього.

Націоналізація ПриватБанку

Націоналізація ПриватБанку відбулась 18 грудня 2016 року через його неплатоспроможність. НБУ зафіксував проблеми із достатністю рівня капіталу, кредитним портфелем та виконанням нормативів установою. Після проведення стрес-тестування банку став зрозумілий масштаб проблем, який загрожував стійкості всієї банківської системи України. Нацбанк порекомендував вжити відповідних заходів власникам ПриватБанку, але вони провалили терміни трансформації та не виконали її в повному обсязі. Йшлося про переведення кредитної заборгованості перед банком на прозорі, працюючі бізнеси із реальними заставами, достатніми для обслуговування кредитів, що дозволило б банку перейти в рамки адекватності капіталу.

ПриватБанк на момент 1992 року був одним із перших комерційних банків в Україні, Станом на 2016 рік у банку відкрили рахунки понад 22 мільйони клієнтів. Фінустанова обслуговувала приблизно 60% транзакцій та половину платіжних карток, випущених в Україні. У банку на той час було сконцентровано 40% депозитів всієї банківської системи. До передачі банку державі ним володіли Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов, які контролювали 92% акцій.