"Нема якоїсь формули обміну": у ГУР розповіли, як відбувається повернення полонених

Представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов. Фото: Суспільне

Україна веде переговори про повернення військовополонених майже без участі посередників і не існує якоїсь формули обміну, бо багатьох українських полонених Росія відмовляється віддавати без пояснень.

Про це в інтерв'ю Укрінформу розповів представник Головного управління розвідки Андрій Юсов.

Він зазначив, що Україна не оприлюднює кількість військовослужбовців, які перебувають у російському полоні, оскільки це чутлива інформація. Однак Україна збирає всі дані, як про тих, хто підтверджений Міжнародним Комітетом Червоного Хреста, так і з інших джерел.

"Наприклад, є свідчення людей, які звільнені з полону, є фото-, відеоматеріали, у тому числі від російської пропаганди. Це все враховується, щоб встановити факт перебування українського захисника або захисниці у ворожому полоні", — зазначив представник ГУР.

За словами Юсова, переговори з РФ про обміни відбуваються переважно буз участі посередників.

"Україна була б тільки рада, якби було більше дієвих країн-посередників, але, на жаль, це здебільшого – двосторонній формат – робота України з представниками держави-агресора щодо обміну", — сказав він.

Відповідаючи на питання чому є різні темпи звільнення українців з полону, представник ГУР зазначив, що багатьох українських полонених Росія відмовляється віддавати без будь-яких пояснень, щодо когось є вигадані кримінальні справи або вироки.

"Зрештою, у різних випадках Україна веде перемовини з різними суб'єктами. Наприклад, уже не секрет, що з ПВК "Вагнер" були окремі перемовини щодо обміну полоненими. Вони були достатньо результативними. Так само бувають окремі "польові" історії. Звичайно, тоді комусь щастить перебувати в полоні менші терміни. Але немає якоїсь формули обміну. На жаль, ми маємо справу з державою, яка часто ігнорує міжнародне право і Женевські конвенції", — наголосив Юсов.

Він також зазначив, що Україна повертає і повертатиме з полону і захисників Маріуполя і оборонців інших міст.

"Сам факт, що в умовах повномасштабної війни вже близько 2,6 тисячі оборонців повернулися додому, – це вже показник. Мало хто має такий досвід, адже Женевські конвенції не передбачають обов'язкових обмінів полоненими під час війни. Однак Україна не чекає завершення бойових дій. Україна вже зараз повертає своїх людей", — сказав представник розвідки.

За словами Юсова українська влада працює над поверненням полонених за формулою "всіх на всіх".

"Це – завдання, над яким триває робота. Однак ми не можемо сказати, що це питання найближчих днів. Женевські конвенції передбачають механізм повернення всіх полонених", — сказав він і додав, що нема гарантій, що РФ поверне всіх військовополонених. — "Єдині гарантії – це наша професійна переговорна позиція та комплексна робота, Україна нікого не покине".

За словами уповноваженого Верховної ради з прав людини Дмитра Лубінця, зараз в Україні недостатньо російських військових для обміну військовополоненими. Найважче повертати цивільних заручників.

У липні Лубінець повідомив, що у російському полоні перебуває понад 25 тисяч цивільних заручників, Україні вдалося повернути 144 людини.