Лукашенко заборонив видавати паспорти білорусам, які проживають за кордоном

. Президент Білорусі Олександр Лукашенко під час Євразійського економічного форуму, 24 травня 2023 року, фото: AP

Громадяни Білорусі, які постійно мешкають за кордоном, не зможуть отримати, обміняти паспорт чи продовжити його термін у посольствах та консульствах за кордоном.

Про це йдеться в указі невизнаного низкою держав президента Білорусі Олександра Лукашенка.

Раніше білоруси, які постійно проживають за межами Білорусі і перебувають на консульському обліку, могли отримати або обміняти паспорт у посольствах та консульствах. З 5 вересня отримати паспорт або продовжити його дію можна лише в органах внутрішніх справ або у МЗС, але виключно на території Білорусі.

Тих, чиї документи про отримання нового паспорта за кордоном вже перебувають на розгляді, це не стосується порядку розгляду не змінюється.

Консульства також більше не фіксуватимуть угоди з нерухомістю на території Білорусі та з особистим автотранспортом громадян, які живуть за кордоном.

В указі зазначається, що мешканець Білорусі, який живе за кордоном, може отримати паспорт або продати машину без особистої присутності — за нотаріальною довіреністю. Але наголошується, що доручення має бути оформлене сторонами на території країни.

Указ набуде чинності після офіційного опублікування на Національному правовому інтернет-порталі.

9 серпня 2020 року в Білорусі відбулися вибори президента, які ні опозиція, ні міжнародна спільнота не визнали вільними та справедливими. За офіційними результатами, чинний президент Олександр Лукашенко має 80,08% голосів, його головна конкурентка Світлана Тихановська – 10,09%.

23 вересня 2020 року Лукашенка у Палаці незалежності в Мінську офіційно проголосили президентом. Церемонія інавгурації була таємною, інформація про неї розголошувалася.

На знак протесту проти фальсифікації виборів в Білорусі почалися масові протести, які силовики придушили за указом Лукашенка. МВС Білорусі створило базу даних учасників акцій протесту проти Лукашенка.

Багато білорусів були змушені покинути країну через політичні репресії. За підрахунками дослідницького центру BEROC у 2021-2022 роках тільки до країн ЄС могли виїхати до 172 тисяч білорусів.