Ердоган і Путін під час зустрічі у Сочі не домовилися про відновлення "зернової угоди"

Оновлено
. Президент Туреччини Реджеп Ердоган під час саміту НАТО у Вільнюсі, Литва, 12 липня 2023 року, фото: AP

Президенти Туреччини та Росії на зустрічі у Сочі 4 вересня не дійшли згоди щодо відновлення дії "зернового коридору" в Чорному морі.

Про це стало відомо під час пресконференції Реджепа Ердогана та Володимира Путіна за підсумками переговорів, повідомила кореспондентка Суспільного.

За словами турецького президента, "альтернативний варіант, який був поставлений на порядок денний, не задовольнив очікування щодо безпеки та інших аспектів".

"Ми збираємося розробити новий пакет в консультаціях з ООН. Я вірю, що ми зможемо досягти результату — в цьому плані Туреччина докладе всіх зусиль. І ми віримо, що в найближчій перспективі ми зможемо вирішити питання щодо цієї угоди", — зазначив Ердоган.

Своєю чергою Путін заявив про те, що Росія нібито буде готова "розглянути можливість реанімувати зернову угоду".

"Ми зробимо це відразу ж, як тільки будуть повністю виконані всі зафіксовані в ній домовленості про зняття обмежень на експорт російської агропродукції", — додав керівник Кремля.

Ердоган і Путін домовились поставити зерно в Африку

Водночас сторони поінформували про домовленість поставити 1 мільйона тонн російського зерна у найбідніші країни за участі Катару.

"Туреччина готова докладати зусиль у логістиці та переробити мільйон тонн збіжжя і цю муку направити у найбідніші країни Африки", — сказав Ердоган.

Що відомо про вихід РФ із зернової угоди

Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.

В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.

Згодом президент Володимир Зеленський повідомив, що направив офіційні листи президенту Туреччини Ердогану та генсеку ООН Гутеррешу з пропозицією продовжити роботу "зернової угоди" або її аналога в тристоронньому форматі.

Як заявили у Міноборони РФ ввечері 19 липня, з 20 липня всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря в українські порти, розглядатимуться РФ як потенційні перевізники військових вантажів.

20 липня у Міноборони України попередили, що з 00:00 21 липня всі судна, які прямують в акваторії Чорного моря у напрямку морських портів РФ та українських морських портів, що перебувають на тимчасово окупованій Росією території, можуть розглядатися Україною, як такі, що перевозять вантажі воєнного призначення з усіма відповідними ризиками.