Лубінець: "У нас недостатньо російських військовополонених, яких ми хочемо міняти"

Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець. Фото: Олександр Брамський/Суспільне

За словами Уповноваженого Верховної ради з прав людини Димтра Лубінця, зараз в Україні недостатньо російських військових для обміну військовополоненими. Найбільш важко повертати цивільних заручників.

Про це омбудсман розповів у інтерв’ю Радіо Свобода.

Відповідаючи на запитання, скільки ще українських військовополонених залишається в російському полоні, Лубінець відповів: “Багато. Цифра є. Публічно ми її не називаємо”.

Він додав, що кількість російських військовополонених, які перебувають в Україні, так само не називається публічно. За його словами, є проблеми з обмінним фондом.

“Це означає, що у нас недостатньо російських військовополонених, яких ми хочемо міняти на українських військовополонених. Вони є. Але кількість недостатня. І в цьому є теж проблема”, — сказав Лубінець.

За його словами, інколи в нього таке враження, що російській стороні взагалі не цікаві російські військовополонені. І це інша проблема.

“Росіянам інколи цікавіше використовувати і своїх військовополонених, і родичів українських військовополонених, але тільки не повертати наших додому. І накручувати родичів військовополонених, що Україна винна, Україна не хоче, ми щось там пропонуємо, а вони не готові”, — сказав Лубінець.

Найбільш важко повертати цивільних заручників — Лубінець

За словами Уповноваженого, зараз йдеться про три категорії українських громадян, які незаконно утримуються на території Російської Федерації або на тимчасово окупованій території України. Це діти, цивільні заручники, військовополонені.

Найбільш важко повертати цивільних заручників, пояснив Уповноважений.

“Міжнародних конвенцій немає. Немає алгоритму повернення через процедуру обміну, наприклад, як для військовополонених. Немає такого бажання включатися в цей процес як з українськими дітьми… По цивільних заручниках найгірша ситуація”, — сказав Лубінець.

Він розповів, що є окремий список цивільних заручників, яких росіяни тримають роками. Дуже багато з них отримали великі тюремні терміни.

“19 років. Що нібито вони — “шпигуни” української армії. 17 років. 15 років. Хоча їх вся вина, що вони залишилися на тимчасово окупованій території України і своїми діями чи словами підтримали Україну”, — сказав омбудсман.

Він додав, що є випадок, коли за слова, що “при Україні було краще” людину засудили.

Як розповів Лубінець, цивільних заручників роками утримують у в’язницях, до них роками не допускають представників Міжнародного комітету Червоного Хреста, роками не повідомляється рідним та близьким, де вони перебувають,вони всі тримаються разом з військовополоненими.

“І їм так само кажуть, що проблема в Україні, Україна не хоче вас, цивільних, визнавати, як комбатантів, і не хоче вас міняти на російських військовополонених. Це в тому числі використовується Російською Федерацією, щоб змусити родичів цивільних заручників виходити на вулицю, звинувачувати українську владу, що Україна винна в тому, що вони не повертаються”, — сказав Лубінець.

Він додав, що з числа всіх повернутих — 2598 громадян України повернулися з моменту створення Координаційного штабу з питань поводження із військовополоненими — 144 особи — цивільні.

У липні Лубінець повідомив, що у російському полоні перебуває понад 25 тисяч цивільних заручників, Україні вдалося повернути 144 людини.