Зерновій ініціативі немає альтернативи — МЗС Туреччини

. Президент України Володимир Зеленський зустрівся з главою МЗС Туреччини Хаканом Фіданом, 25 серпня 2023 рік. Фото: ОП

Туреччина не бачить альтернативи "зерновій угоді", яку Україна уклала з Росією, заявив 25 серпня міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан.

Про це повідомляє Радіо Свобода з посиланням на AFP.

Про це глава МЗС сказав, відкидаючи альтернативний маршрут, який, за повідомленнями, розглядають Сполучені Штати.

"Ми знаємо, що триває пошук альтернативних маршрутів (для транспортування зерна), але ми не бачимо альтернативи початковій ініціативі, оскільки вони (маршрути – ред.) несуть ризики", – сказав Фідан журналістам під час візиту до Києва.

Що відомо про вихід РФ із зернової угоди

Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.

В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.

Згодом президент Володимир Зеленський повідомив, що направив офіційні листи президенту Туреччини Ердогану та генсеку ООН Гутеррешу з пропозицією продовжити роботу "зернової угоди" або її аналога в тристоронньому форматі.

Як заявили у Міноборони РФ ввечері 19 липня, з 20 липня всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря в українські порти, розглядатимуться РФ як потенційні перевізники військових вантажів.

20 липня у Міноборони України попередили, що з 00:00 21 липня всі судна, які прямують в акваторії Чорного моря у напрямку морських портів РФ та українських морських портів, що перебувають на тимчасово окупованій Росією території, можуть розглядатися Україною, як такі, що перевозять вантажі воєнного призначення з усіма відповідними ризиками.

За даними українського МЗС після виходу РФ із Чорноморської зернової ініціативи, за дев'ять днів обстрілів російська армія знищила 180 тисяч тонн зернових культур, 26 обʼєктів портової інфраструктури та п'ять цивільних суден.