Відсторонення міського голови Рівного: реакції голів фракцій

Суспільне Рівне

Голови депутатських фракцій у Рівнераді прокоментували Суспільному рішення апеляційного суду щодо правомірності відсторонення міського голови Рівного Олександра Третяка від посади терміном в один рік. 25 серпня суд відхилив скаргу на рішення міського суду, сам Олександр Третяк заявив, що звертатиметься у Європейський суд з прав людини.

Голова фракції "Голос" Роман Денисюк:

"Новий сезон відкривається. Це означає, що у місті почнуться нові політичні історії. Чим вони обернуться для міста — буде видно у найближчі місяць-два. Лише після цього можна буде робити якісь певні висновки".

Голова фракції "Батьківщина" Галина Кульчинська:

"Моє враження: такий закон. Можливо, що для переважної більшості людей аргументи, які були приведені стосовно виборчого фонду, не є до кінця зрозумілими, але вони є законними, як показала судова справа. Чи могло бути по-іншому? Могли бути тисячі рівнян, які стали б на захист свого міського голови. Але це якби впродовж 2,5 років міський голова на сесії міської ради публічно, як очільник міста, ставав на захист рішень тергромади, висловлював своє застереження. Якби він активно застосовував право вето, рівняни б бачили це, то, можливо, розуміння ситуації могло бути іншим. А коли захищати тебе приходить десяток-два людей і немає розголосу, хвилі обурення на захист міського голови, то ситуація говорить сама за себе.

Питання в іншому — що буде далі. По закону, наскільки я розумію, автоматично виконувачем обов'язків стає секретар міської ради. У цьому випадку — Віктор Шакирзян. Ну, подивимось, які будуть перші кроки, чи будуть якісь зміни у прийнятті рішень. Подивимось, будемо це коментувати, говорити про це на сесіях. Прецедент вперше за всю історію рівненського місцевого самоврядування. По мені — головне, щоб це пішло на користь місту. Але люди повинні розуміти, що не міський голова приймає основні рішення, основні рішення приймаються голосуванням на сесії міськради. Депутати мовчать, сесія пройшла, а потім здається, що це все — одна людина. Ні, треба активно розібратися, хто насправді керує містом, якщо ми хочемо бути достойними наших хлопців, які нас захищають".

Голова фракції "Європейська Солідарність" Павло Алексєвич:

"Я вважаю, що покарання, визначене рішенням суду, неспівмірно велике до проступку. З цієї причини думаю, що це рішення суду не про адміністративну відповідальність, а про політичну розправу".

Заступник голови фракції "Слуга Народу" Юрій Чаборай:

"Те, що рішення було прийнято за сьогодні, стало для нас трішки несподіваним. Інформація надійшла до нас з соцмереж, журналістів. Наскільки це вплине на ситуацію в місті — сьогодні дуже важко прогнозувати, тому що наша фракція не входить у коаліцію, ми знаходимося в певній опозиції до провладних партій, які з мером, ЄС наприклад. Я думаю, що будуть певні перестановки далі, певні кадрові рішення, тому що без цього ніяк. На прийняття депутатами це не сильно вплине, хоча, можливо, буде ще більша згуртованість у депутатському корпусі, тому що в нас відзначалося зі сторони "Європейської солідарності" і коаліції так званої певне блокування деяких питань. Зокрема, будемо згадувати виділення коштів на ЗСУ, на оборонний бюджет Рівненської області, які вони блокували”.

Контакті телефони голови фракції Всеукраїнського обʼєднання "Свобода" Олега Осуховського та його однопартійця Володимира Валявки — недоступні.

Голова фракції "За майбутнє", ексміський голова Рівного Володимир Хомко від коментарів відмовився.

Голова фракції "Рівне Разом" Світлана Марчук на зв'язок не вийшла.

Суспільне опублікує коментарі інших голів фракцій, які тільки їх отримає.

Що сталось

25 серпня Рівненський апеляційний суд відхилив скаргу міського голови Рівного Олександра Третяка щодо свого відсторонення від посади на рік. Мер оскаржував рішення міського суду, яким йому присудили штраф за, на думку НАЗК, корупційний проступок.

"Постанову Рівненського міського суду залишити без змін, вона набуває чинності негайно з моменту її оголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає", — оголосила суддя Надія Ковальчук.

Що це за справа

Раніше на мера Рівного НАЗК склало три протоколи, у яких вбачали конфлікт інтересів: щодо повернення собі премій, голосування за призначення керуючою справами виконкому та призначення їй премій і надбавок. Перші два протоколи закрили за відсутністю складу порушення та за строками давності.

Крайня справа стосується нарахування премій і доплат керуючій справами міськвиконкому Марії Корнійчук, яка під час виборчої кампанії внесла до кандидатського фонду Третяка 45 тисяч гривень. Попри заперечення мера, НАЗК вбачає у цьому конфлікт інтересів.

Через те, що міський голова не приходив на суд, посилаючись на зайнятість та відрядження, суддя вирішив ухвалити рішення без участі мера. 10 липня суддя Петро Денисюк оголосив рішення. Згідно з ним, міського голову визнано винним у корупційному правопорушенні. Це передбачає покарання у вигляді штрафу 6 800 гривень та позбавлення права обіймати посаду терміном в один рік.

Раніше міський голова у своїх дописах зазначав, що провини не визнає "жодним чином" і вважає справу "знущанням над правосуддям", а у винесеній постанові вбачає "порушення процесуального законодавства".

Олександр Третяк у своєму Telegram до засідання 25 серпня зазначив про "черговий етап боротьби за збереження місцевого самоврядування в Україні".

"Після прийняття судом першої інстанції відповідного рішення мав нагоду обговорити його з фаховими юристами і всі зійшлися на думці, що нічого спільного з верховенством права воно немає – таке рішення могло бути прийнятим лише на виконання корупційного замовлення або політичного тиску, або ж і того, і того водночас", — написав Третяк.

Як зачитала суддя матеріали справи, міський голова вважає, що його провина не доведена матеріалами справи, тому немає підстав для притягнення до відповідальності. Також вважає, що відбулася підміна поняття "добровільний внесок" та "подарунок".

Окрім того, мер стверджує, що Марія Корнійчук не мала жодної переваги у порівнянні з іншими працівниками міської ради. Також вказав, що справу в суді першої інстанції розглянули протиправно у зв'язку з його перебуванням за кордоном у момент слухання.

Адвокати міського голови заявили, що суд не навів жодних аргументів, які б підтвердили приватний інтерес Третяка до Корнійчук.

Реакція Третяка на рішення суду

У коментарі ЗМІ Третяк вчергове наголосив, що вважає справу "наступом на місцеве самоврядування в Україні":

"Відсторонення мера в Полтаві, Запоріжжі, Чернігові, Дрогобичі, Новоград-Волинському, тепер в Рівному. Це не дзвіночок країні про те, що відбувається щось не так з нашими судами?! Системне відсторонення мерів міст. Країна, на жаль, починає котитись в провалля винесення незаконних рішень. Маємо те, що маємо".

Він також повідомив, що звертатиметься в Європейський суд з прав людини.

"Я люблю своє місто, я далі буду працювати на його благо, на благо громади. Підтримка ЗСУ — в пріоритеті, служіння Богу і людям — в пріоритеті. Життя не завершується, рухаємось далі", — сказав Третяк.

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook