Маск особисто розмовляв із Путіним восени 2022 року — The New Yorker

. Ілон Маск. Фото: АР

Американський мільярдер і засновник компанії SpaceX Ілон Маск у розмові з ексзаступником голови Пентагону з політичних питань Коліном Калем і ще кількома людьми визнав, що восени 2022 року особисто спілкувався із президентом Росії Володимиром Путіним.

Про це йдеться у матеріалі The New Yorker.

Зазначається, що розмова Каля та Маска відбулася після того, як українські військові повідомили про відключення звʼязку, який забезпечували термінали Starlink компанії SpaceX. Starlink розгорнули в Україні невдовзі після початку повномасштабної війни Росії проти України. Використання мережі частково оплачують західні країни та сама компанія SpaceX.

Видання пише, що українська влада вирішила використовувати термінали Starlink після кібератак Москви на інфраструктуру України. За словами трьох людей, які брали участь у залученні Starlink в Україну, спочатку вони не думали про міру особистого контролю за супутниковим звʼязком.

До осені 2022 року Ілона Маска став турбувати той факт, що його технологія використовувалася для війни. У вересні на конференції у місті Аспен, штат Колорадо, Маск, "здавалося, навіть висловив підтримку Володимиру Путіну".

"Він був на сцені й сказав: "Ми маємо вести переговори. Путін хоче миру – ми повинні вести переговори про мир із Путіним", – цитує Маска засновник соцмережі Linkedln Рід Гоффман, який був присутній на заході. За тиждень Маск опублікував у Twitter власну версію "мирного плану", який передбачав, що Крим залишається під контролем Росії, а на окупованих територіях України відбувається нове голосування щодо їхньої приналежності.

У жовтні торік українські війська, вказали на втрати звʼязку. "Ми були дуже близькі до лінії фронту. Ми перетнули цю межу, і Starlink перестав працювати. Звʼязок перервався, підрозділи були ізольовані. Коли ви проводите наступ, вам, особливо командирам, завжди потрібна інформація з батальйонів. Командирам, ризикуючи собою, доводилося виїжджати на поле бою, щоб перебувати в зоні радіозвʼязку. Це був хаос", – розповів один з українських військових.

Неназваний високопосадовець Міноборони США розповів журналістам, що у відомстві провели кілька нарад, намагаючись зрозуміти, як розвʼязати проблему. Вона виявилася нетиповою, оскільки міністерство не могло висунути Маску претензій щодо порушення контракту. Тому Пентагон вирішив укласти контракт зі SpaceX, щоб Маск "не міг одного ранку прокинутися і просто вирішити, що він більше не хоче цим займатися".

Видання підкреслює, що зазвичай, такі переговори проводить відділ закупівель Пентагону, але Ілон Маск став більше, ніж просто продавцем, як, наприклад, Boeing. Тому, розмовляючи з ним, заступник міністра оборони Колін Каль "шанувався", подякував Маску за його підтримку України, і попросив дати хоча б кілька тижнів на розробку контракту.

Водночас посадовцям Міноборони США Маск заявив, що що особисто розмовляв із Путіним. За словами одного зі співрозмовників видання, американський бізнесмен зробив таку заяву за кілька тижнів до того, як опублікував у Twitter свій так званий "мирний план". Він говорив, що його консультації з Кремлем були регулярними. Після того, як про ймовірну розмову Маска з Путіним повідомило видання Vice у жовтні 2022 року, бізнесмен написав у соцмережі, що говорив із Путіним один раз, і це було 18 місяців тому, тобто до повномасштабного вторгнення.

У телефонній розмові з високопосадовцем Міноборони США Маск сказав, що "дивився у свій компʼютер і міг бачити всю війну, що розгортається, через карту активності Starlink".

"Це було приблизно за три хвилини до того, як він сказав: "У мене була чудова розмова з Путіним", – розповів представник Пентагону.

Маск сказав Калю, що його змусило задуматися те, що технологія, яку він розробив для мирних цілей, використовується для ведення війни. Після 15-хвилинної розмови із заступником міністра оборони Маск погодився дати Пентагону більше часу. Коли зʼявилася реакція суспільства, бізнесмен відмовився від своїх погроз припинити обслуговування Starlink.

30 липня The New York Times повідомляло, що Міноборони Сполучених Штатів планує придбати для України 500 терміналів супутникового інтернет-зв’язку Starlink, які не перебуватимуть під контролем засновника компанії Ілона Маска.